Press "Enter" to skip to content

Про нас

Дніпропетровська обласна бібліотека для молоді ім. М. Свєтлова – спеціалізована бібліотека, інформаційно-культурологічний центр для юнацтва та молоді, обласний методичний центр для бібліотекарів, що обслуговують юнацтво у бібліотеках Дніпропетровщини. Повне найменування – Комунальний заклад «Дніпропетровська обласна бібліотека для молоді ім. М. Свєтлова».

Місія бібліотеки – розширення доступу молодих користувачів до інформаційних та культурних ресурсів, підтримка і розвиток творчих здібностей молодої людини.

Заснована як Дніпропетровська міська бібліотека для юнацтва на підставі рішення ІV сесії Дніпропетровської міської Ради депутатів трудящих 11-го скликання від 21 листопада 1967 р. та наказу відділу культури міської Ради депутатів трудящих від 15 грудня 1968 р. № 61. Бібліотеці було надане приміщення у цокольному поверсі п’ятиповерхового типового житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ (нині – Дніпро), вул. Комсомольська (нині – Старокозацька), 60, де вона розташована і понині.

Роботу з формування фондів, створення матеріальної бази, добору кадрів було розпочато з 1 січня 1969 р. Обслуговування читачів розпочалося з 4 лютого 1970 р. Першим керівником бібліотеки була Л. Расторгуєва. 29 жовтня 1970 р. закладу присвоєно ім’я поета М. Свєтлова, уродженця м. Катеринослава (нині – Дніпро).

1973–1979 рр. директором бібліотеки була Л. Карамушко. Особлива увага в цей період приділялась індивідуальному керівництву читанням, профорієнтаційній роботі. Створювались перші клуби: «Сучасниця», «Ким бути?», «Театр від А до Я». 1975 р. бібліотека стала переможцем республіканського конкурсу-огляду культурно-освітніх установ за роботу з патріотичного виховання молоді. 1976 р. їй присвоєно звання «Бібліотека відмінної роботи».

Наприкінці 1970-х рр. почали створюватися структурні підрозділи для юнацтва в централізованих бібліотечних системах країни. Бібліотека очолила цю роботу на Дніпропетровщині. Згідно з рішенням обласної Ради депутатів трудящих від 13 січня 1977 р. бібліотеку було реорганізовано в обласну бібліотеку для юнацтва. У її структурі з’явилися нові відділи: науково-методичний, мистецтв, інформаційно-бібліографічний, комплектування й обробки літератури, збереження фондів.

1979–1983 рр. бібліотеку очолювала В. Шмакова. Це був період активного формування мережі юнацьких структурних підрозділів у публічних бібліотеках області. Працівники обласної бібліотеки для юнацтва регулярно виїжджали на місця для надання допомоги районним і сільським бібліотекам в роботі з юними читачами.

У 1983–2001 рр. бібліотеку очолювала А. Рудик, якій 1990 р. було присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури Української РСР». У зв’язку з реформою загальноосвітньої школи бібліотекарі активізували роботу на допомогу у профорієнтації старшокласників. 1989 р. бібліотека взяла участь у виставці досягнень народного господарства України і була відзначена Дипломом третього ступеня. Заклад неодноразово було нагороджено почесними грамотами за активну участь у вихованні молоді. У бібліотеці працював «Університет книголюбів», з’явилися нові клуби.

1992 р. вікові межі обслуговування читачів було розширено до 28-ми років і заклад набув статусу обласної бібліотеки для молоді. Колектив долучився до вирішення державних завдань з формування молодої особистості, визначених у Законі України «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні» від 5 лютого 1993 р. Створено національно-патріотичний клуб «Молода Січ», служби психологічної та юридичної допомоги. Розпочалась робота зі створення електронної бази даних на статті із періодичних видань з питань історії України, народознавства та українського літературознавства. Завдяки можливостям комп’ютерної техніки розширилась видавнича діяльність бібліотеки.

З 2001 р. бібліотеку очолює О. Матюхіна. Сьогодні Дніпропетровська ОБМ є осередком духовного, творчого спілкування юнаків та дівчат, інформаційним центром з питань державної молодіжної політики, освіти, професійної орієнтації, правового захисту, здорового способу життя та розвитку творчого потенціалу молоді. Колектив розширює коло взаємодії з молодіжними громадськими організаціями, творчими спілками, установами та закладами. Директор бібліотеки є членом Міжвідомчої координаційної ради з правової освіти населення при Дніпропетровській облдержадміністрації.

У бібліотеці працюють 11 молодіжних клубів літературного, правового, психологічного, естетичного, медіапросвітнього спрямування.

Загальна площа приміщень бібліотеки становить 1 017,7 м2.

Підрозділи бібліотеки будують свою роботу на основі вивчення інформаційних потреб молоді, її психологічних і вікових особливостей. З урахуванням цих факторів діє система обслуговування та формування інформаційної культури молодих користувачів, ведеться пошук інноваційних форм залучення їх до книги, читання, змістовного дозвілля. Бібліотека сприяє участі талановитої молоді Дніпропетровщини у всеукраїнських та обласних літературно-мистецьких конкурсах.

Фонди бібліотеки універсальні. Загальний їх обсяг станом на 01.01.2019 становить 186 052 примірника, у тому числі: книги – 121 857 пр., періодичні видання – 48 478 пр., електронні видання – 1 630 пр., аудіовізуальні видання – 14 087 пр.

Довідково-пошуковий апарат є системою, що складається як із традиційних паперових, так і електронних баз даних, які ведуться у програмі САБ «ІРБІС-64». Станом на 01.01.2019 у бібліотеці ведеться 5 електронних баз даних: каталог книжкових видань (створено 2003 р., обсяг записів – 37 126), каталог нот, бібліографічна база «Молодь третього тисячоліття», база аудіо- та мультимедійних документів. Бібліотека є учасником проекту корпоративного каталогізування «Придніпровський корпоративний каталог» (https://www.libr.dp.ua/pkk/1.htm).

Станом на 31.12.2018 загальна кількість користувачів бібліотеки становить 18 362 особи, у т. ч. за єдиною реєстраційною картотекою – 14,2 тис., кількість відвідувань – 87 881, книговидач – 378 165.

Дніпропетровська ОБМ є інформаційно-консалтинговим центром для бібліотек області, що працюють з юнацтвом та молоддю. Фахівці закладу здійснюють інформаційне та довідкове забезпечення, збір, обробляння та аналіз даних про розвиток окремих бібліотек та бібліотечної системи в цілому; надають консультативно-методичну допомогу бібліотекам в організації обслуговування молодих користувачів; організовують заходи, спрямовані на розвиток бібліотечної справи, підвищення професійної компетентності бібліотекарів регіону (обласні наради, семінари, школи професійної майстерності, тренінги і т. ін.).

Видання методичних, інформаційно-бібліографічних та рекламних продуктів бібліотека здійснює на власній технічній базі за допомогою комп`ютерів і принтерів.

Від 1997 р. Дніпропетровська ОБМ бере участь у конкурсах, програмах розвитку. Перший успішний проект «Щоб життя не пройшло стороною» було подано на конкурс програм Міжнародного фонду «Відродження». 2013 року бібліотека стала переможцем проекту міжнародної технічної допомоги «Глобальні Бібліотеки “Бібліоміст-Україна”», який реалізовувала Рада міжнародних наукових досліджень і обмінів (IREX) з організації нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету у рамках програми «Бібліоміст». Цього ж року бібліотека долучилась до проекту «English 123 у бібліотеці». Працівники бібліотеки стали учасниками проекту програми «Бібліоміст» «Сучасний бібліотекар».

2014 року бібліотека стала фіналістом у конкурсу міні-проектів «Партнерство бібліотеки та громади» за програмою «Бібліоміст» та учасником проекту «Регіональні піар-офіси сучасних бібліотек».

2015 р. бібліотека увійшла до числа фіналістів конкурсу на участь у створенні кіноклубів медіапросвіти з прав людини Docudays UA, оголошеного Міжнародним фестивалем документального кіно про права людини Docudays UA та програмою “Бібліоміст”.

Дніпропетровська ОБМ представлена у мережі Інтернет. 2014 р. створено сайт бібліотеки, який має версію для слабозорих користувачів. На сайті бібліотеки користувачам доступні: сервіс «Віртуальна довідкова служба», віртуальні виставки, електронні версії видавничої продукції, інформація про бібліотечні проекти та події, молодіжні клуби, конкурси, гранти та ін.). Бібліотека має представництва в соціальних мережах Фейсбук, Твіттер, та Instagram, блоги «Бібліофішка», «Бібліотеки і молодь Дніпропетровщини» та «SimplyEnglish».

Створена локальна мережа з 42 комп’ютерів. Діє безкоштовна Wi-Fi-зона. До послуг користувачів бібліотеки – мультимедійне обладнання та копіювально-множувальна техніка.

Відділ абонементу

Саме для вас у відділі створено відкритий доступ до книжкових полиць, де можна знайти художню літературу української «нової хвилі» та світову, книги з історії та психології, сучасні довідкові  та  періодичні видання з різних галузей знань та хобі.

Приходь сюди та:

 • знайомся з виставками нових надходжень;
 • знаходь книги, які потрібні за навчальною програмою;
 • відпочивай від реалій, читай нові різножанрові книги: трилери, фантастичні та любовні романи, фентезі;
 • радуй своїх дітей цікавими, яскравими книжками;
 • скористайся послугою «сімейний формуляр» і вибери книги для інших членів сім’ї;
 • стань волонтером відділу та долучись до яскравого та різнобарвного життя бібліотеки.

Монітор  новини відділу у Фейсбук.

 

Відділ зберігання бібліотечних фондів

Фонд відділу складають книги та періодичні видання минулих років. універсальні за змістом.

Працівники відділу вивчають стан та використання бібліотечного фонду, здійснюють технологічні процеси переобліку, вилучення видань та передачі документів іншим відділам бібліотеки.

Приходь сюди та:

– замовляй документи, що є у фонді відділу через відділи обслуговування;

– уточнюй місцезнаходження книги в бібліотеці за допомогою нумераційного каталогу;  

– отримуй документи або їх копії через службу міжбібліотечного абонемента (МБА).

 

Відділ мистецтв

Не кожен здатен бути митцем, але кожен може навчитися розуміти його. В цьому вам допоможуть працівники відділу мистецтв. Завітавши до нього, ви відкриєте для себе безмежний світ мистецтва. Фонд відділу складають друковані (книги, ноти) та електронні видання, аудіовізуальні матеріали (грамплатівки, відео- та аудіокасети), мистецтвознавчі журнали та газети.

Приходь сюди та:

– отримуй книжкові видання, відеокасети, грамплатівки для роботи вдома;

– скористайся фондом найбільшої колекції грамплатівок у місті;

– здійснюй запис на CD аудіо- та відеоматеріали;

– розміщуй свої персональні виставки в бібліотеці та їх презентації;

– бери участь у різноманітних мистецьких заходах (зустрічі, арт-майстерні, майстер-класи) та екскурсіях;

– виражай себе на заняттях Творчої студії для дітей і батьків, арт-психологічного клубу та в проекті реабілітації воїнів АТО (ООС) засобами мистецтва;

– дивися безкоштовні кінопокази у бібліотеці.

Відділ комплектування

Працівники відділу враховують твої потреби в інформації при формуванні та оновленні фонду бібліотеки. Вони невтомно здійснюють моніторинг книжкового ринку, щоб знайти найкращі видання, які зможуть задовольнити твої уподобання.

Бібліотекарі виконують  процеси обліку та обробки нових видань, що надходять  до бібліотеки за рахунок бюджетних асигнувань, за державними програмами та в дарунок від шанувальників книги. Вони формують електронний  каталог книжкових та періодичних видань.

Дивись інформацію про нові надходження на сайті бібліотеки.

Читальний зал

Відділ пропонує відкритий доступ до сучасних книг та часописів.

В універсальному за змістом книжковому фонді акцент зроблено на довідкову літературу: енциклопедії, довідники, словники, тощо.

Багата краєзнавча колекція на різних носіях охоплює століття давнини нашого краю.

У фонді широко представлені класичні та сучасні твори художньої літератури. За остані роки придбано книги як відомих українських та зарубіжних письменників, так і молодих початківців. Молоді пишуть для молодих, тому відділ активно популяризує їх книги, проводячи зустрічі та презентації, представліє інформацію про новинки в  соціальних мережах.

Відділ пропонує літературу іноземними мовами: словники, розмовники різними мовами світу, навчальні посібники, самовчителі, художню літературу (в тому числі адаптовану), періодичні видання англійською, німецькою, французькою та польською мовами, методичну літературу для викладачів і студентів мовних спеціальностей, унікальну колекцію книг американських видавництв (шкільні енциклопедії, збірки віршів для дітей, хрестоматії з читання).

Приходь сюди та: 

– бери участь у тематичних заходах, які проводяться за планом та на замовлення;

– відвідуй виставки-інсталяції книжкових і періодичних видань українською та іноземними мовами;

– вивчай українську разом з Клубом шанувальників української мови (друга та четверта суботи місяця о 14.30);

– та англійську в Англійському розмовному клубі (щотижня – у неділю о 14.30), але це ще не все!

Ви можете отримати досвід живого англомовного спілкування з іноземцями, адже відділ є учасником цікавих проектів спільно з міжнародною молодіжною громадською організацією AIESEC.

Тож запрошуємо вивчати англійську яскраво та ефективно:

 • практикувати розмовну англійську разом з нами
 • долати мовні бар’єри
 • руйнувати свої культурні кордони
 • брати участь у різноманітних активностях: мовних практикумах, англомовних презентаціях, лінгвістичних марафонах та інших інтерактивних подіях за участі іноземних студентів-волонтерів!

Приєднуйтесь до нас, ставайте учасником наших заходів, діліться знаннями з іншими. У нас є всі умови для цього!

Інформаційно-бібліографічний відділ

(Молодіжний інформаційний центр)

Для забезпечення ефективного і якісного інформаційного обслуговування молоді, освітян, молодіжних працівників на базі інформаційно-бібліографічного відділу є Молодіжний Інформаційний Центр ДОБМ ім.М.Свєтлова.

Приходь сюди та:

 • Отримуй інформаційні консультації з використанням електронних баз даних бібліотеки (каталогу книжкових видань, бібліографічної бази «Молодь третього тисячоліття», електронного каталогу статей бібліотеки та бази проекту корпоративного каталогізування «Придніпровський корпоративний каталог»), краєзнавчого каталогу і ресурсів Інтернету;
 • Якщо ти далеко від нас користуйся інформацією через «Віртуальну довідкову службу»;
 • консультуйся с нами при пошуці послуг е-урядування та здійсненні електронної комунікації;
 • отримуй безоплатну правову допомогу.

Працівники відділу збирають і розповсюджують інформацію, складають і видають саме для тебе:

 • Бібліографічні посібники
 • Інформаційні та рекомендаційні списки літератури
 • Малі форми бібліографії (дайджести, анотовані списки літератури, інформаційні листівки)

Приходь на заходи відділу присвячені:

 • Дням інформації
 • Дням бібліографії
 • Дням періодики

Бери участь у Бібліографічних іграх, турнірах, інформінах, презентаціях, оглядах.

Відділ методико-соціологічної роботи та сприяння соціалізації молоді

Якщо ти бібліотекар, чи молодий співробітник бібліотеки, тобі до нас – відділу методико-соціологічної роботи та сприяння соціалізації молоді.

Ми надаємо методичну і практичну допомогу бібліотечним фахівцям і всім, хто працює з молоддю.

Здійснюємо інформаційно-аналітичну діяльність, спрямовану на впровадження найбільш ефективних та інноваційних методів організації роботи з молоддю, реалізацію державної культурної та молодіжної політики.

Приходь до нас та:

 • підвищуй професійну компетенцію, розвитку проектної діяльності та творчих колаборацій.
 • замовляй соціологічні дослідження, моніторинг сучасних соціокультурних процесів, які відбуваються в молодіжному середовищі, знайомся з потребами і пропозиціями юнаків та дівчат в інформаційно-бібліотечних послугах.
 • отримуй друковану продукцію з актуальних питань бібліотечного обслуговування молоді.

У відділу знаходяться:

– фонд документів з бібліотечної справи;

– фонд періодичних видань.

Сектор соціокультурної діяльності.

Сектор виконує інформаційну, просвітницьку, рекламну, та PR-діяльність, спрямовану на розвиток можливостей і функцій бібліотеки як культурного центру, створення привабливого іміджу бібліотеки, залученню нових клієнтів.

Сектор об’єднує і координує зусилля освітніх, культурно-освітніх та інших організацій, зацікавлених у підвищенні престижу читання в молодіжному середовищі.

Приходь до нас та:

– розвивайся, як творча особистість, інтелектуально самовдосконалюйся та зростай як лідер;

– отримуй допомогу  в працевлаштуванні;

– наповнюй змістом своє дозвілля;

– розвивай свої таланти;

– відвідуй профорієнтаційні тренінги, майстер-класи;

– набирайся грамотності (базової, медійної, цифрової, соціально-правової);

– долучайся до волонтерської діяльності;

– дізнавайся про міжнародні молодіжно-культурні контакти та студентські обмінів.

Ми відкриті для цікавих експериментів в інтелектуальному розвитку молоді!

E-mail: obmmеtod@i.ua

Довідкова служба
close slider