Press "Enter" to skip to content

Доброго ранку, Україно та мирного дня!

      До уваги істориків, краєзнавців та усіх, кого цікавить історико-культурна спадщина нашої країни! Наразі наші музеї безжально знищує ворог, але він не в змозі знищити наші знання та нашу пам’ять! Відділ мистецтв ДОБМ  повідомляє, що 6 квітня виповнюється 120 років заснування Катеринославського обласного музею ім. Олександра Поля — відомого громадянина міста та мецената. Пропонуємо ознайомитися з історією цього музею, котрий став частиною всесвітньо відомого Дніпровського музею ім. Д. Яворницького.

      Обласний музей ім О. Поля був відкритий у 1902 році у будівлі Комерційного училища (зараз будівля Обласної Ради). І тільки в 1905 році під наглядом архітекторів Г.К. Сандецького і Г.І. Панафутина спеціально для музею побудували приміщення по образу будівлі Гофмана у Берліні, яке і збереглося до наших днів. Упродовж 30 років директором музею був Д. Яворницький, близький друг О. Поля.

     Спочатку в музеї знаходилася збірка експонатів першого “громадського музею”, які зберігалися в класичній гімназії, приватного музею О. Поля, колекції Д. Яворницького, Є. Мельник-Антоновича, В. Антоновича, С. Бродницького, І. Акінфієва, С. Сучкова, А. Синявського, Г. Алексєєва, П. Гана, В. Левенсона, П. Пронина та ін. Завдяки спонсоруванню розвитку музею представниками дворянського стану, які увійшли до ради музею, меценату В. Гегело, губернському маршалу М. Миклашевському, катеринославському губернатору Ф. Келлеру та іншим, тільки за перші 10 років невелика колекція з 300 предметів зросла до майже десятитисячної колекції археологічних знахідок різних періодів і культур, запорізьких козацьких реліквій, церковної старовини, етнографічних, нумізматичних, художніх предметів, виробів народно-прикладний мистецтва, книг і документів, фотоматеріалів, – які було поділено на 9 розділів. Саме у цей період Обласний музей ім. Поля перетворюється на перлину, справжню скарбницю історичних і природних багатств.

     У 1917-1923 рр. музей був перейменований в перший Народний музей Катеринославщини. Музей продовжує поповнюватися приватними колекціями, предметами з дворянських будинків і земських установ. У 1927 році музей знову перейменовують і до 1932 року називався Дніпропетровський крайовий історико-археологічний музей. У цей період Д. Яворницький очолив Дніпробудівницьку археологічну експедицію, в результаті якої в музей поступили близько 40 тисяч одиниць археологічних предметів. У 1933 р. Д. Яворницького звільняють з посади директора музею і з 1933 по 1941 рр. музей змінив 11 директорів, більшість з яких була репресована. У 1940 році, після смерті Д. Яворницького, музей називають в його честь – Дніпропетровський історичний музей Д. Яворницького.

     15 лютого 2010 року історичний музей отримує статус “національний”. На даний момент у фондах музею зберігаються 240 тисяч музейних предметів. Щорічно музей відвідують до 300 тисяч відвідувачів, проводиться до 10000 екскурсій, функціонують близько 60 виставок. А з експонатів О. Поля дуже мало, що збереглося. Тільки невеликий куточок з виставкою в його честь можна знайти в музеї. На жаль, мало хто знає і пам’ятає, що це і є музей імені О. Поля. Хіба що масивні головні двері старого корпусу музею, які збереглися з тих часів, нагадують нам про це. Згори і знизу на  можна побачити букви “М” і “П”, що означає – “Музей Поля”.  ( З відкритих інтернет-джерел).

     У фонді відділу мистецтв на вас чекає дуже цікаве видання, присвячене історії музею ім.Яворницького, яке розповідає читачеві і про приватний музей Олександра Поля. Завжди раді вам!

Хештег

#ДОБМімМСвєтлова
#відділ_мистецтв

Поділитися у соцмережах:
Довідкова служба
close slider
Запитайте нас:
Якщо Ви хочете, щоб ми зв`язалися із Вами за телефоном або месенджером - вкажіть це, будь ласка, у повідомленні

Що це таке та що можна запитати тут?