Шановні друзі!
Відділ мистецтв ДОБМ ім. М. Свєтлова радий повідомити вам, що 21 лютого ми відзначили день народження видатного українського композитора Ігоря Шамо! Його творчість назавжди запам’яталась нам яскравим мелодизмом, ліричністю суто української пісні. Його невмирущий “Київський вальс” і досі звучить у виконанні багатьох зірок української та світової сцени!
Ігор Наумович Шамо народився 21 лютого 1925 р. в Києві. Навчався у київській середній спеціальній школі. Закінчивши її, вступив до Першого Московського медичного інституту. У травні 1942 р. пішов добровольцем на фронт. Пережите у другій світовій війні знайшло втілення в багатьох його творах. Серед них — концерт-балада для фортепіано з оркестром, симфонія 3 («Пам’яті героїв Великої Вітчизняної війни», пісні «Стоит над Волгою курган», «Баллада о трубачах» та ін.).
Після війни І. Шамо закінчив Київську консерваторію (1951). Його викладачами були А. Ревуцький і Б. Лятошинський. Композитор активно працював у багатьох жанрах: оркестрові твори, квартети, хори (цикл «Летят журавли», чотири мініатюри на вірші І. Франка), камерно-вокальні цикли на вірші Т. Шевченка, Р. Бернса, А. Малишка та ін. З 1952 по 1962 р. написав музику до 12 кінофільмів.
У 1948 р. з групою творчої молоді виїхав на Донбас для надання допомоги у створенні музичної художньої самодіяльності — хорів, інструментальних ансамблів, оркестрів — на заводах і шахтах краю.
У 1964 р. композитору було присвоєно звання заслуженого діяча мистецтв України, 1970 — лауреат Державної премії України ім. Т. Шевченка. Народний артист УРСР (з 1975).
Вже будучи тяжко хворим, І. Шамо завершив ораторію «Скоморошины», присвячену 1500-річчю Києва, концерт для баяна з оркестром, Шостий струнний квартет.
Добре відомі його пісні «Київський вальс», «Києве мій», «Рушник», «Пролегла дороженька», «Колышутся травы густые».
Для творчості І. Шамо характерні спільні з українською тогочасною музикою тенденції. Прикладом цього є фортепіанна сюїта «Тарасові думи» і фортепіанний цикл «Мальчиш-Кибальчиш». Проте композитор не зупинявся на досягнутому. Пошуки нетрадиційних форм ліричного висловлювання вивели його до балади, що значно поширило можливості пісні, особливо у творах драматичного, героїчного плану. З’явилися пісні «Баллада о братстве», «Песня о мире» та ін.
Композиторська майстерність І. Шамо виявлялася як у малих, так і великих формах. В останній період творчості він написав оперу «Ятранские игры». Музика її містить багато пісень календарного циклу — веснянок, купальських, жнивних. Помер композитор 16 вересня 1982 р. в Києві.
Пропонуємо до перегляду документальний фільм “Ігор Шамо. Києве мій”, який познайомить вас з життям і творчістю композитора та його чарівною музикою!
https://www.youtube.com/watch?v=o5-bDQNxPos
#ДОБМімМСвєтлова
#відділ_мистецтв
#ігор_шамо