Дорогі шанувальники кіномистецтва, а саме справжнього українського кіно!
Відділ мистецтв ДОБМ ім.М. Свєтлова вітає
усіх поціновувачів таланту
Івана Микоглайчука
з днем його народження!
Іван Миколайчук (1941- 1987) – один з найвідоміших акторів українського кінематографу, режисер та сценарист. Його називали обличчям і душею українського поетичного кіно, аристократом духу, блискучим самородком, натхненником повернення до власного коріння.
Іван народився у багатодітній селянській родині одним із 13 дітей. Прийшов у кіно через ворота кіностудії імені Олександра Довженка. Загальне визнання Миколайчукові принесли ролі молодого Тараса Шевченка у фільмі «Сон» та Івана Палійчука у «Тінях забутих предків». Знімався в них одночасно, також навчаючись на 2-му курсі. «Тіні забутих предків» здобули 39 міжнародних нагород, 28 призів на кінофестивалях (із них — 24 Гран-прі) у 21 країні й увійшли до Книги рекордів Гіннеса. З фільму «Білий птах з чорною ознакою» (1971) почалася нова сторінка у творчості Миколайчука — крім актора, він стає ще й сценаристом. 1980 року фільм «Вавилон ХХ» за романом Василя Земляка «Лебедина зграя», в якому Миколайчук виступив сценаристом, режисером, актором і навіть композитором, здобув приз «За найкращу режисуру». Фільмографія Миколайчука налічує майже 40 картин.
За характером Миколайчук був дуже товариською людиною, у квартирах, де проживало подружжя, двері не зачинялися ніколи. У гості до актора постійно приходили друзі і колеги, вони обговорювали різні ідеї, дискутували, побутовими питаннями займалася тільки дружина актора.
Колись на останні гроші купив 100-літрову бочку пива і запросив усіх односельців. У нього була мрія — накрити столи від свого села до райцентру, а це 5 кілометрів. Хотів застелити їх білими скатертинами і поставити наїдки, напої, щоб кожний, хто йшов на базар чи назад, міг пригощатися.
Іван Миколайчук – лауреат Шевченківської премії 1988 (посмертно).
На честь Івана Миколайчука названі вулиці у Києві, Львові, Полтаві, Івано-Франківську, Кропивницькому, Вінниці та Коломиї.
Іван Миколайчук роками відчував тиск влади, його звинувачували в націоналізмі, не дозволяли зніматися. Скільки б ще він міг зробити, якби йому не підрізали крила. Якби він жив не в закритому суспільства, то став би героєм не лише національного, а й світового кінематографу.
У фонді відділу мистецтв нашої бібліотеки на вас чекають художні біографії видатного актора, розповіді про його роботу у кіно та зіграні ролі. Приходьте та знайомтеся з життям і творчістю Івана Миколайчука! Шануймо та дивимось українське!
Хештег
#ДОБМімМСвєтлова
#відділ_мистецтв
#іван_миколайчук