Теплого травневого дня та мирного неба, шановні друзі!
Відділ мистецтв ДОБМ ім. М. Свєтлова радий повідомити дніпрянам та усім шанувальникам театрального мистецтва, що саме сьогодні, 18 травня, святкує свій день народження відомий дніпровський митець, актор і режисер, творець власного театру “Крик” Михайло Васильович Мельник! Бажаємо здоров’я, миру та плідного творчого життя! У фонді відділу мистецтв зберігається унікальне видання “Ваш крик” (Дніпропетровськ 2005) — подарунок бібліотеці від самого Михайла Мельника з автографом видатного актора. Впевнені, що ця книга з матеріалами з архіву родини Мельників, світлинами, відгуками глядачів, зацікавить майбутніх акторів та режисерів! Чекаємо на вас у нашій бібліотеці!
Михайло Мельник – творець театру одного актора «Крик» у Дніпрі,
видатний український актор, культове явище театрального світу.
Народився митець 18 травня 1957 року в с. Комуна Сумській області. Дитяча мрія звичайного хлопчика із Сумщини стати художником, пасічником або артистом збулася не відразу й не повною мірою. Після служби в армії він приїхав до Києва, де працював на авіазаводі токарем. Випадкова зустрівся з викладачем театрального інституту Нінеллю Антонівною Биченко, яка підготувала Михайла до вступних іспитів. 1982 року закінчив Київський державний інститут театрального мистецтва імені Карпенка- Карого.
1982–1989 – актор Дніпропетровського українського театру ім. Т.Г. Шевченка, де він поставив на малій сцені свій перший спектакль «Гайдамаки» за поемою Т. Шевченка. Потім вистава «Пропащі». У грудні 1989 року Михайло Мельник створив театр-студію «Крик» в колишньому музеї комсомольської слави ім. О. Матросова. Внаслідок відсутності коштів йому довелось самотужки облаштовувати приміщення під театр. Його руками були збудовані лави для глядачів, лаштунки та все обладнання для освітлення та звукових пристроїв. Спочатку глядачів театру одного актора запрошували просто з вулиці. По Дніпропетровську поповзли чутки, що гарний високий молодий чоловік ходить вулицями і роздає запрошення у свій театр. Розмовляє дуже чистою українською мовою, легко вступає в спілкування, але панібратства не дозволяє. На перших спектаклях були присутні по 15–20 глядачів, а іноді виставу доводилось скасовувати, якщо глядачів виявлялось менше дванадцяти.
Театр «Крик» – це єдиний випадок, коли в театрі режисер і актор, і сценарист, і музичний редактор, і художник в одній особі. Про «Крик» і його вистави тепер знає вся країна, хоча театр не можна назвати рухомим. Попри свою компактність, на гастролі театр виривається рідко, тому що квитки на вистави глядачі розкуповують за місяць.
Михайло Мельник – лауреат цілої низки театральних премій: «Земля людей» (1991), імені Антона Хорошуна (1993), перший лауреат премії імені Леся Курбаса (1996), отримав кілька відзнак Вищої регіональної театральної нагороди «Січеславна» (1991, 1993, 2004), лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка (2007). Актор не раз брав участь в українських і зарубіжних театральних фестивалях і форумах, звідки незмінно привозив відзнаки.
1994 року Михайлові Мельнику присвоєно почесне звання Заслуженого артиста України, а в 2005 році він отримав звання «Народний артист України. Пишаємось!
Хештег
#ДОБМімМСвєтлова
#відділ_мистецтв