Мирного неба, шановні друзі!
Відділ мистецтв ДОБМ ім. М. Свєтлова вітає вас
з Міжнародним днем музеїв!
Міжнародний день музеїв щороку відзначають 18 травня. Вперше його відсвяткували в усьому світі ще в 1977 році, а з 1978 року його щорічно святкують у 150 країнах світу. Музеї – це місця пам’яті, історії та культури. Але не варто говорити про музеї лише як про осередок минулого. Сьогодні музейні установи – це не лише статичні експозиції, музеї – це простір для живого, конструктивного спілкування, місце творення мистецтва і його демонстрації. Музеї – це й насамперед люди, які там працюють, люди, які своєю працею оживляють експонати та їх історії, дають їм нове дихання. «Сила музеїв» – тема Міжнародного Дня музеїв-2022. Міжнародна рада музеїв ICOM закликає музеї світу до Міжнародного дня музеїв (18 травня) дослідити та показати потенціал музеїв з позиції впливу та позитивних змін у своїх спільнотах у наступній оптиці: сила досягнення сталого розвитку; сила інновацій щодо доступності, сила розвитку громад через освіту. Завдяки своїм колекціям і програмам музеї створюють соціальну мережу, важливу для формування та розвитку суспільства.
Зараз нема можливості навіть приблизно порахувати, скільки пам’яток архітектури та культурних закладів втратила Україна за період війни з російськими загарбниками. Серед цих закладів культури є, на превеликий жаль, і музеї:
Маріупольський художній музей ім. Куїнджі
Музей знаходився у колишній «садибі Гіацинтова», зведеній у 1902 році в стилі модерн. Його колекція налічувала близько 2 тис. експонатів, значна частина яких стосувалась життя та творчості художника Архіпа Куїнджі. Крім його творів, у фонді музею були також роботи Івана Айвазовського, Тетяни Яблонської, Миколи Глущенка, Михайла Дерегуса та інших. На четвертий тиждень бомбардувань міста військами РФ, музей був знищений прямим попаданням російської авіабомби. Під час обстрілу, оригіналів робот Куїнджі у музеї не було. Утім, доля інших експонатів поки що невідома.
Музей старожитностей у Чернігові
Споруду музею побудували в кінці ХІХ ст. у популярному тоді псевдоготичному стилі. З 1902 року там була відкрита для відвідувачів колекція козацько-гетьманської старовини мецената Василя Тарновського. Музей пережив обстріли більшовиків у 1918-1919 роках, вцілів у Другу світову під бомбами нацистів, але не факт що його вдасться відновити після «рятувальної спецоперації» РФ.
Охтирський міський краєзнавчий музей
Музей розміщувався у двоповерховому маєтку кінця ХІХ — початку ХХ ст. Його колекція нараховувала близько 10 тис. предметів, пов’язаних із локальною історією. Зокрема, там містились артефакти слобідських козачих полків Сумщини, особисті речі письменника Івана Багряного, аматорські театральні костюми. Під час обстрілів у музеї були вибиті вікна, понівечені стіни, зруйнований дах. Доля музейного фонду поки що не відома.
Іванківський історико-краєзнавчий музей
Ця споруда не була пам’яткою архітектури, але мала довгу історію. Зведена у ХІХ ст. та істотно перебудована за радянських часів, вона містила колекцію робіт художниці Марії Приймаченко та вишивальниці Ганни Верес, а також місцеві артефакти різних часів (кістки мамонта, монети Бронзового віку, посуд Черняхівської культури, козацьку зброю, стародавні ікони). Через бойові дії військ РФ, будівля музею повністю згоріла. Точної інформації щодо музейного фонду немає, утім є відомості, що частина робіт Приймаченко перебувала на виставці в Одеському художньому музеї, а іншу частину вдалось врятувати місцевим мешканцям.
Хочемо познайомити вас з аудіо-візуальним гідом “Музеї. Як це працює.” каналу Суспільне культура:
Відео – https://www.youtube.com/watch?v=LYpqX_i1Wo0&list=PLa6RrfylRW7TLBoHSYBoNBMD4NtL2H07E
До вашої уваги 12 цікавих випусків програми про музеї України та світу. Віримо у нашу Перемогу та швидке відродження! Слава Україні!
#ДОБМімСвєтлова
#відділ_мистецтв
#міжнародний_день_музеїв