День народження Марії Примаченко

“ Я роблю сонячні квіти тому, що людей люблю. Творю на радість, на щастя людям.” (Марія Примаченко)

     12 січня ми святкуємо день народження видатної української художниці, найяскравішої представниці живопису у жанрі “наївного мистецтва” Марії Примаченко (1909-1997). Відділ мистецтв ДОМБ ім. М.Свєтлова пропонує до перегляду видання від #український_інститут_книги про життя і творчість видатної української художниці Марії Примаченко: Марія Рубан “Марія Примаченко” та Світлана Тараторіна, Наталя Левицька “Оця Марія звірів малювала” .

     Народна художниця України, лауреат Державної премії України ім. Т.Г. Шевченка Марія Примаченко своєю творчістю відкрила оригінальну сторінку самобутнього мистецтва світової культури. Її виставки з великим успіхом експонувалися у Франції, Канаді, Польщі, Росії, Німеччині та багатьох інших країнах світу. Навіть після смерті видатна українська художниця наразі допомагає Батьківщині перемогти у страшній війні! Вцілілу картину зі знищеного російськими загарбниками музею української художниці Марії Примаченко «Квітки виросли коло четвертого енергоблоку» продали за 500 тисяч доларів.  Родина художниці підтримала благодійний аукціон і відмовилася від роялті з продажу картини на користь ЗСУ. 

     Народилася Марія 12 січня 1908 року в селі Болотня на Київщині в сім’ї мистецьки обдарованих людей. Її батько бондарював, займався теслярством і різьбленням по дереву, майстрував дворові огорожі у вигляді давньослов’янських зображень. Бабуся фарбувала і розписувала писанки. Мати, була визнаною майстринею вишивання. Від неї і перейняла художниця вміння створювати той чарівний, характерний для українських майстринь орнамент, в якому, говорячи словами Гоголя “птахи виходять схожими на квіти, а квіти – на птахів”.

     Дитинство Марії було затьмарене страшною недугою – поліомієлітом. Це зробило її не по-дитячому серйозною й спостережливою, загострило слух і зір. Усі предмети, що оточували дівчинку, ставали учасниками живої захоплюючої гри, інколи – сумної, частіше – яскравої і святкової. Прихід до мистецтва був зумовлений одвічним селянським потягом до роботи. Через недугу, не маючи можливості працювати в полі, рано змушена усамітнюватися, майбутня майстриня, прагнучи приносити радість людям, свою енергію і працелюбність почала вкладати в мистецтво. Крізь усе її життя проходить невсипуща жага творення, неминуча для таланту потреба поділитися своїми відкриттями з людьми.

“Починалося все це так, – згадувала художниця. – Якось біля хати, над річкою на заквітчаному лузі пасла я гусей. На піску малювала всякі квіти, побачені мною. А потім помітила синюватий глей. Набрала його в пелену і розмалювала нашу хату…”

     Ця талановита і сильна жінка усе своє життя прожила за правилом “ Трьох “Н”: Немає Нічого Неможливого. Не дивлячись на страшну недугу, вона створила власну родину, виховала сина Федора, який теж став відомим художником і прославила на весь світ рідну Україну!

                Відділ мистецтв ДОМБ ім. М. Свєтлова завжди чекає на вас!

Поділитися у соцмережах:

Дата

Січ 12 2023
Expired!

Будьте першим, хто прокоментує

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.