До дня народження Дмитра Яворницького

     Вітаємо, друзі!  Відділ мистецтв ДОБМ радий привітати усіх дніпрян  з днем народження славетного громадянина нашого краю!

      6 листопада  народився Дмитро Іванович Яворницький (1855-1940) – видатний український історик, археолог, етнограф, фольклорист. Дмитро Яворницький першим відкрив петриківський декоративний розпис та дослідив звичай розмальовувати українські хати візерунками. Йому вдалося зібрати близько тисячі різноманітних орнаментів.

        Відділ мистецтв має для вас, любі читачі, багато цікавої літератури про історію петриківського розпису та навчальні посібники з малюнками! Приходьте та цікавтеся історією та культурою рідного краю!

Історію Дніпра неможливо уявити без імені Дмитра Яворницького. Саме ця людина стоїть біля витоків національного історичного музею. Свою життєву місію вчений вбачав у дослідженні та збереженні історії запорізького козацтва. Про людину різнобічних інтересів, ініціативного й невтомного українського історика, археолога, етнографа, фольклориста та письменника. Він не був кабінетним вченим, а працював «у полях». Дмитро Яворницький проводив історичні дослідження та етнографічні експедиції, брав участь у розкопках курганів і козацьких могил. Всюди популяризував історію запорізьких січовиків. Перша історична праця Дмитра Яворницького побачила світ після закінчення ним Харківського університету. Відмовившись від офіційно запропонованої на факультеті теми із загальної історії, він написав твір «Виникнення і будова Запорозького Коша». За свавілля молодого науковця позбавили університетської стипендії. Незважаючи на це, Дмитро Яворницький продовжив їздити по місцях Запорізької Січі, читати публічні лекції про козаків, співпрацювати з історико-філологічним товариством. Така відверта любов до історії та козацтва надихала інших культурних діячів. Саме під впливом Яворницького Ілля Рєпін почав працювати над картиною «Запорожці пишуть листа турецькому султанові», а Микола Лисенко загорівся ідеєю створення опери «Тарас Бульба».

Життя у Дніпрі – окрема яскрава сторінка у біографії Яворницького. До міста Дмитро Іванович переїхав у 1905-му і залишився тут назавжди. Майже 30 років він очолював історичний музей, викладав у школах та вишах, керував губернським архівним управлінням і науково-дослідною кафедрою українознавства, написав історію міста. Невтомного вченого знали майже всі мешканці Наддніпрянщини, називаючи його «катеринославським старожилом». Створений Яворницьким історичний музей став винятковим явищем культури. Тут зберігаються унікальні твори народного мистецтва, речі побутового вжитку, архівні матеріали.

  

 

 

 

Поділитися у соцмережах:

Дата

Лис 06 2023
Expired!

Час

08:00 - 18:00

Будьте першим, хто прокоментує

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.