Микола Яковченко
Дорогі шанувальники театру та кіномистецтва! Відділ мистецтв ДОБМ ім. М.Свєтлова радий повідомити, що 3 травня народився відомий український актор комедійного жанру Микола Яковченко (1900-1974).
Він – одна з найяскравіших постатей в історії вітчизняного театру і кіно. Грав тільки другорядні ролі та епізоди, але його знала вся країна. У відділі мистецтв нашої бібліотеки на вас чекає чудова художня біографія видатного актора з багатьма світлинами — книга В. Жежери “Микола Яковченко” видавництва Київ “Музична Україна” 2011.
Народився Микола Федорович Яковченко в місті Прилуки 3 травня 1900 року. Зараз це Чернігівська область. В 1918 році актор вперше зіграв на любительській сцені в Прилуках. При цьому він не мав акторської освіти. Далі Микола грає в театрах таких міст,як Сімферополь, Черкаси, Лубни, Чернігів, Дніпропетровськ, Харків. В театрі імені І.Франка в Києві Яковченко починає грати з деякими перервами з 1928 року. 1931 рік був відзначений роботою Миколи у складі новоствореного Харківського театру революції. Вони відкривали тоді свій сезон спектаклем під назвою “Справа честі”. В цьому ж році налагоджується особисте життя актора. Він одружується з 21-річною Тетяною Марковною. Вона вибрала Миколу з посеред інших залицяльників, в тому числі відмовивши відомому актору Віктору Добровольському. Весілля святкували в Києві на Шулявці. Потім пара перебралась в Харків. Донька Ірина у подружжя з’явилася 26 квітня 1931 року. До театру імені І. Франка актор повернувся в 1934 році. Тут він займає посаду “актора вищої категорії”. В жовтні 1941 року театр евакуюють. Там була робота в місцевому казахському театрі. Актори виїжджали до фронтовиків і місцевому населенню. Перша бригада театру Франка повернулась і вже тоді Микола їде з ними на фронт, залишаючи сім’ю в евакуації. Вони виступали напередодні Сталінградської битви в штабі фронту. А от вже в складі четвертої бригади Микола Яковченко був свідком і безпосереднім учасником звільнення Будапешту. Заслуженого артиста УРСР актор отримав в 1943 році. Микола Яковченко починає зніматись у фільмах. Всі знають актора по таким роботам і ролям, як Кондрат Перепелиця, батько Проні з “За двома зайцями”, Пацюк у “Вечорах на хуторі поблизу Диканьки”. Також грав Спирида у фільмі “Вій”, товариша Лопату в “Королеві бензоколонки”. І це ще далеко не весь список робіт актора. Не дивлячись на величезну популярність і визнання, офіційно звання народного артиста Яковченку призначають тільки в 1970 році. Через 4 роки актор помер.
Сергій Параджанов бачив у ньому українського Чарлі Чапліна, а дехто порівнював йог з французькими коміками Фернанделем і Жаном Габеном. І все ж він був неповторною, самобутньою особистістю!
Будьте першим, хто прокоментує