Press "Enter" to skip to content

Про нас

Історія Дніпровської обласної бібліотеки для молоді ім. М.Свєтлова

 

Дніпропетровська обласна бібліотека для молоді ім. М. Свєтлова – спеціалізована бібліотека, інформаційно-культурологічний центр для юнацтва та молоді, обласний методичний центр для бібліотекарів, що обслуговують юнацтво у бібліотеках Дніпропетровщини. Повне найменування – Комунальний заклад «Дніпропетровська обласна бібліотека для молоді ім. М. Свєтлова».

Місія бібліотеки – розширення доступу молодих користувачів до інформаційних та культурних ресурсів, підтримка і розвиток творчих здібностей молодої людини.

Заснована як Дніпропетровська міська бібліотека для юнацтва на підставі рішення ІV сесії Дніпропетровської міської Ради депутатів трудящих 11-го скликання від 21 листопада 1967 р. та наказу відділу культури міської Ради депутатів трудящих від 15 грудня 1968 р. № 61. Бібліотеці було надане приміщення у цокольному поверсі п’ятиповерхового типового житлового будинку за адресою: м. Дніпропетровськ (нині – Дніпро), вул. Комсомольська (нині – Старокозацька), 60, де вона розташована і понині.

Роботу з формування фондів, створення матеріальної бази, добору кадрів було розпочато з 1 січня 1969 р. Обслуговування читачів розпочалося з 4 лютого 1970 р. Першим керівником бібліотеки була Л. Расторгуєва. 29 жовтня 1970 р. закладу присвоєно ім’я поета М. Свєтлова, уродженця м. Катеринослава (нині – Дніпро).

1973–1979 рр. директором бібліотеки була Л. Карамушко. Особлива увага в цей період приділялась індивідуальному керівництву читанням, профорієнтаційній роботі. Створювались перші клуби: «Сучасниця», «Ким бути?», «Театр від А до Я». 1975 р. бібліотека стала переможцем республіканського конкурсу-огляду культурно-освітніх установ за роботу з патріотичного виховання молоді. 1976 р. їй присвоєно звання «Бібліотека відмінної роботи».

Наприкінці 1970-х рр. почали створюватися структурні підрозділи для юнацтва в централізованих бібліотечних системах країни. Бібліотека очолила цю роботу на Дніпропетровщині. Згідно з рішенням обласної Ради депутатів трудящих від 13 січня 1977 р. бібліотеку було реорганізовано в обласну бібліотеку для юнацтва. У її структурі з’явилися нові відділи: науково-методичний, мистецтв, інформаційно-бібліографічний, комплектування й обробки літератури, збереження фондів.

1979–1983 рр. бібліотеку очолювала В. Шмакова. Це був період активного формування мережі юнацьких структурних підрозділів у публічних бібліотеках області. Працівники обласної бібліотеки для юнацтва регулярно виїжджали на місця для надання допомоги районним і сільським бібліотекам в роботі з юними читачами.

У 1983–2001 рр. бібліотеку очолювала А. Рудик, якій 1990 р. було присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури Української РСР». У зв’язку з реформою загальноосвітньої школи бібліотекарі активізували роботу на допомогу у профорієнтації старшокласників. 1989 р. бібліотека взяла участь у виставці досягнень народного господарства України і була відзначена Дипломом третього ступеня. Заклад неодноразово було нагороджено почесними грамотами за активну участь у вихованні молоді. У бібліотеці працював «Університет книголюбів», з’явилися нові клуби.

1992 р. вікові межі обслуговування читачів було розширено до 28-ми років і заклад набув статусу обласної бібліотеки для молоді. Колектив долучився до вирішення державних завдань з формування молодої особистості, визначених у Законі України «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні» від 5 лютого 1993 р. Створено національно-патріотичний клуб «Молода Січ», служби психологічної та юридичної допомоги. Розпочалась робота зі створення електронної бази даних на статті із періодичних видань з питань історії України, народознавства та українського літературознавства. Завдяки можливостям комп’ютерної техніки розширилась видавнича діяльність бібліотеки.

З 2001 р. бібліотеку очолює О. Матюхіна. Сьогодні Дніпропетровська ОБМ є осередком духовного, творчого спілкування юнаків та дівчат, інформаційним центром з питань державної молодіжної політики, освіти, професійної орієнтації, правового захисту, здорового способу життя та розвитку творчого потенціалу молоді. Колектив розширює коло взаємодії з молодіжними громадськими організаціями, творчими спілками, установами та закладами. Директор бібліотеки є членом Міжвідомчої координаційної ради з правової освіти населення при Дніпропетровській облдержадміністрації.

У бібліотеці працюють 11 молодіжних клубів літературного, правового, психологічного, естетичного, медіапросвітнього спрямування.

Загальна площа приміщень бібліотеки становить 1 017,7 м2.

Підрозділи бібліотеки будують свою роботу на основі вивчення інформаційних потреб молоді, її психологічних і вікових особливостей. З урахуванням цих факторів діє система обслуговування та формування інформаційної культури молодих користувачів, ведеться пошук інноваційних форм залучення їх до книги, читання, змістовного дозвілля. Бібліотека сприяє участі талановитої молоді Дніпропетровщини у всеукраїнських та обласних літературно-мистецьких конкурсах.

Фонди бібліотеки універсальні. Загальний їх обсяг станом на 01.01.2019 становить 186 052 примірника, у тому числі: книги – 121 857 пр., періодичні видання – 48 478 пр., електронні видання – 1 630 пр., аудіовізуальні видання – 14 087 пр.

Довідково-пошуковий апарат є системою, що складається як із традиційних паперових, так і електронних баз даних, які ведуться у програмі САБ «ІРБІС-64». Станом на 01.01.2019 у бібліотеці ведеться 5 електронних баз даних: каталог книжкових видань (створено 2003 р., обсяг записів – 37 126), каталог нот, бібліографічна база «Молодь третього тисячоліття», база аудіо- та мультимедійних документів. Бібліотека є учасником проекту корпоративного каталогізування «Придніпровський корпоративний каталог» (https://www.libr.dp.ua/pkk/1.htm).

Станом на 31.12.2018 загальна кількість користувачів бібліотеки становить 18 362 особи, у т. ч. за єдиною реєстраційною картотекою – 14,2 тис., кількість відвідувань – 87 881, книговидач – 378 165.

Дніпропетровська ОБМ є інформаційно-консалтинговим центром для бібліотек області, що працюють з юнацтвом та молоддю. Фахівці закладу здійснюють інформаційне та довідкове забезпечення, збір, обробляння та аналіз даних про розвиток окремих бібліотек та бібліотечної системи в цілому; надають консультативно-методичну допомогу бібліотекам в організації обслуговування молодих користувачів; організовують заходи, спрямовані на розвиток бібліотечної справи, підвищення професійної компетентності бібліотекарів регіону (обласні наради, семінари, школи професійної майстерності, тренінги і т. ін.).

Видання методичних, інформаційно-бібліографічних та рекламних продуктів бібліотека здійснює на власній технічній базі за допомогою комп`ютерів і принтерів.

Від 1997 р. Дніпропетровська ОБМ бере участь у конкурсах, програмах розвитку. Перший успішний проект «Щоб життя не пройшло стороною» було подано на конкурс програм Міжнародного фонду «Відродження». 2013 року бібліотека стала переможцем проекту міжнародної технічної допомоги «Глобальні Бібліотеки “Бібліоміст-Україна”», який реалізовувала Рада міжнародних наукових досліджень і обмінів (IREX) з організації нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету у рамках програми «Бібліоміст». Цього ж року бібліотека долучилась до проекту «English 123 у бібліотеці». Працівники бібліотеки стали учасниками проекту програми «Бібліоміст» «Сучасний бібліотекар».

2014 року бібліотека стала фіналістом у конкурсу міні-проектів «Партнерство бібліотеки та громади» за програмою «Бібліоміст» та учасником проекту «Регіональні піар-офіси сучасних бібліотек».

2015 р. бібліотека увійшла до числа фіналістів конкурсу на участь у створенні кіноклубів медіапросвіти з прав людини Docudays UA, оголошеного Міжнародним фестивалем документального кіно про права людини Docudays UA та програмою “Бібліоміст”.

Дніпропетровська ОБМ представлена у мережі Інтернет. 2014 р. створено сайт бібліотеки, який має версію для слабозорих користувачів. На сайті бібліотеки користувачам доступні: сервіс «Віртуальна довідкова служба», віртуальні виставки, електронні версії видавничої продукції, інформація про бібліотечні проекти та події, молодіжні клуби, конкурси, гранти та ін.). Бібліотека має представництва в соціальних мережах Фейсбук, Твіттер, та Instagram, блоги «Бібліофішка», «Бібліотеки і молодь Дніпропетровщини» та «SimplyEnglish».

Телеграм-канал «ДОБМ NEWS» – https://t.me/DOBM_NEWS
Інстаграм – https://instagram.com/dobm_library
Сайт – https://dobm.dp.ua/

Створена локальна мережа з 42 комп’ютерів. Діє безкоштовна Wi-Fi-зона. До послуг користувачів бібліотеки – мультимедійне обладнання та копіювально-множувальна техніка.

 

Поділитися у соцмережах:
Довідкова служба
close slider
Запитайте нас:
Якщо Ви хочете, щоб ми зв`язалися із Вами за телефоном або месенджером - вкажіть це, будь ласка, у повідомленні

Що це таке та що можна запитати тут?