Press "Enter" to skip to content

Корисні ресурси для українців, які шукають притулку в Польщі

Багато українців внаслідок російської агресії покидають свої домівки. Світ підтримує Україну, надаючи допомогу тим, хто рятуючись від війни, їде до сусідніх країн. Однією з таких країн є Польща, яка від самого початку війни почала приймати українських біженців, організувавши систему всебічної допомоги. Ми зробили моніторинг корисних польських ресурсів і зібрали контакти першочергової необхідності для українців, які вирішили їхати до Польщі. Інформація насамперед для тих, хто, не маючи знайомих в цій країні, змушений самостійно шукати житло і роботу.

Допомога у перевезенні через кордон та розміщенні за кордоном:          

https://www.ukrainenow.org/looking-for-help-abroad 

Телеграм-канали з актуальною інформацією про перетинання польського кордону:

https://t.me/evacuationukraine

https://t.me/ukrpolska

https://t.me/perevezite

Інтерактивна мапа пунктів пропуску (можна відслідити черги)https://dpsu.gov.ua/ua/map

Умови перебування на території Польщі

За спеціальним законом польського уряду громадяни України, які прибули до Польщі після 24 лютого 2022 р.  можуть легально перебувати на території цієї країни впродовж 18 місяців. Детальні умови шукайте тут:  https://www.gov.pl/web/ua/Lehalne-perebuvannya-v-Polshchi . Щоб полегшити українцям отримання інформації та допомоги, в Польщі було створено сайт, на якому розміщено всю важливу інформацію українською мовоюhttps://www.gov.pl/web/ua. Тож якщо ви не знайомі з польською мовою, не панікуйте – першу підтримку знайдете саме українською. Для біженців з України працює лінія допомоги за номером телефону: +48 222 309 900. Важливо, що гаряча лінія працює українською мовою (а також англійською і російською) і доступна цілодобово 7 днів на тиждень.

Корисні інфолінії:

Прикордонна служба: +48 22 523 88 80
Поліція: +48 47 721 23 07

Мобільний зв’язок

Перше, що доцільно зробити після прибуття до країни, – купити стартовий пакет для телефону. Де? В продуктових магазинах і супермаркетах, в кіосках, на заправках або на пошті. Важливо: польський номер телефону реєструється на конкретну особу. Це можна зробити на місці придбання картки за допомогою ідентифікаційного документу. Після реєстрації номера його можна одразу використовувати. Деякі польські оператори надають спеціальні пропозиції для дзвінків на українські номери (безкоштовні хвилини та SMS). Деталі на сайтах операторів:

Orange:  https://www.orange.pl/lp/ukraine

Play:  https://www.play.pl/nowy/oferta/play-karta/ukraina/ua/

Plus:  https://www.plus.pl/aktualnosci-i-komunikaty/specjalna-oferta-dla-klientow-ukrainskich

T-mobile:  https://www.t-mobile.pl/c/pakiety-dla-ukrainy/ua

Центри прийому біженців

У Польщі створено пункти прийому біженців, де надають інформацію щодо перебування в країні, а також житло, гарячу їжу, медичну допомогу. Ось адреси центрів у різних населених пунктах:  https://pomagamukrainie.gov.pl/potrzebuje-pomocy/punkty-info

https://www.gov.pl/web/ua/Adresa-Retseptsiynoho-Tsentru . Звертайтеся до найближчого пункту.

Біженці, які прибули з зони бойових дій, можуть отримати безкоштовну допомогу від Фонду Справедливості (юридична, психологічна та медична допомога). Можна також отримати матеріальну підтримку, яка компенсує витрати на: лікування, харчування, придбання одягу, взуття, засобів гігієни. Перелік центрів, де біженці можуть отримати таку допомогу по всій Польщі, тут: https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/ –  на мапі треба вибрати потрібний населений пункт, при натисканні на нього з’являться адреси, розклад роботи і контактні телефони центрів допомоги.  

Житло    

Якщо шукаєте житло в Польщі, зателефонуйте на лінію для громадян України  +48 47 721 75 75 для отримання інформації про тимчасове житло. Крім того, тисячі людей об’єднуються, щоб допомогти українським переселенцям знайти безпечну домівку. В Європі створено базу контактів людей, які готові прийняти українців, отже можна знайти європейську сім’ю, яка запропонує безкоштовне житло.  Зареєструвавшись на сайті EU4UA за посиланням: https://ua.eu4ua.org/refugees   треба надати інформацію про ваші потреби в розміщенні.  

Безкоштовне тимчасове житло можна також знайти тут:   https://www.unitedforukraine.org/hc/uk/sections/5610944217239 

Пошук житла, в тому числі довгострокового, доступний за посиланнями: https://www.unitedforukraine.org/hc/uk/sections/5565431214999

https://www.ukrainenow.org/looking-for-help-abroad

https://host4ukraine.com/s?pub_subcategories=accomodation

https://uasos.org/ua

Соціальні виплати

Українці, які працюють, можуть отримувати соціальні виплати, в тому числі й соціальну допомогу на виховання дітей, детальніше за посиланням: https://www.gov.pl/web/ua/Sotsialni-vyplaty 

Працевлаштування

Громадянам України, які легально в’їхали в Польщу з 24 лютого 2022 р., надано відкритий доступ до польського ринку праці. За новими правовими нормами дозвіл на роботу для іноземця отримувати не потрібно, а формальності, пов’язані з легальним працевлаштуванням, виконує роботодавець. Більш детально шукайте тут:  https://www.gov.pl/web/ua/Lehalna-robota-v-Polshchi     

Для українців створено гарячу лінію  за номером 19524 (працює з 8:00 до 20:00 з понеділка по п’ятницю), консультанти якої поінформують про форми підтримки для шукачів роботи в урядах праці та про діючі процедури працевлаштування. Допомога на гарячій лінії надається українською.

Можна звернутися також до інформаційно-консультаційного центру зайнятості «Зелена лінія» https://zielonalinia.gov.pl/pomoc-dla-obywateli-ukrainy . Цей сучасний інтернет-портал праці включає різні канали зв’язку (телефон, електронну пошту, соціальні мережі та чат з консультантом) і пропонує інформацію про допомогу, яку надають повітові уряди праці у різних  воєводствах та Добровільні трудові корпуси. «Зелена лінія» також пропонує систему пошуку вакансій і поради та відео про те, як шукати роботу. Інформація на порталі надається українською (а також польською, англійською та російською мовами).  

Шукаючи роботу в Польщі, найкраще використовувати перевірені і надійні послуги та пропозиції роботи. Доступ до таких пропозицій надають повітові бюро праці https://oferty.praca.gov.pl  . Також є спеціальний мобільний додаток ePraca для пошуку вакансій, який можна встановити на смартфон.

Можете скористатися порадами для українців, які бажають працевлаштуватися в Польщі: https://zielonalinia.gov.pl/-/poradi-dla-gromadan-ukraini-aki-bazaut-pracevlastuvatisa-v-pol-si

Ось ще корисні веб-сайти:

https://www.gov.pl/web/ua/Vy-bizhenets-z-Ukrayiny-Tse-mozhlyva-dopomoha-dlya-Vas-ta-Vashoyi-simyi-shchodo-poshuku-roboty  – інформація щодо пошуку роботи для біженців з України      

https://www.gov.pl/web/granica – інформація про польську державну допомогу біженцям з України (у тому числі українською)   

https://lang-psz.praca.gov.pl/uk  – допомога служби зайнятості (доступна українською мовою)

https://oferty.praca.gov.pl/  – база вакансій роботи (включаючи деяку інформацію українською мовою – треба вибрати кнопку з жовто-блакитним прапором у верхньому меню)

https://eures.praca.gov.pl/#googtrans(uk) – база вакансій роботи (український переклад) 

Медичне обслуговування

Українці, які прибули до Польщі 24 лютого 2022 р. або пізніше, мають право на безкоштовне державне медичне обслуговування на тих самих умовах, що й громадяни Польщі. Для цього треба мати документ, що підтверджує дату перетину польського кордону польськими службами. Щоб дізнатися, де можна отримати безкоштовну медичну допомогу в Польщі, телефонуйте на безкоштовну цілодобову гарячу лінію: 800 190 590. Детальніше про медичні послуги тут:  https://www.gov.pl/web/ua/Yak-mozhna-skorystatysya-derzhavnoyi-medytsynoyu-v-Polshchi .

Українці також можуть отримати допомогу в нічний час і у вихідні дні українською мовою за номером: 800 137 200 (дзвінок безкоштовний), працює з понеділка до п’ятниці з 18:00 до 8:00 наступного дня, у вихідні і святкові дні цілодобово. Це платформа першого контакту, яка доступна також за посиланнями:   

https://pacjent.gov.pl/pacient/dopomoga-v-nichniy-chas-i-u-vikhidni-dni-ukrainskoyu 

https://dom.mz.gov.pl/nocna-swiateczna-opieka/ua

Тут можна отримати медичну консультацію, електронний рецепт, електронне направлення в поліклініку або в лікарню та інші послуги. Є також офіційний сайт з інформацією про державні медичні послуги для українців у Польщі https://www.gov.pl/web/ua/derzhavna-medychna-dopomoha .

Користуючись медичною допомогою, доведеться шукати різноманітні інформації та місця, читати написи, назви польською мовою. Тож радимо скористатися невеликим словником медичних термінів, що, був створений на польському медичному порталі спеціально для українців:    https://pacjent.gov.pl/pacient/slovnik-medichnikh-terminiv

Ірина Файберг,
головний бібліотекар
ДОБМ ім. М.Свєтлова

Хештег

#Польща
#біженці
#житловПольщі
#роботавПольщі

Поділитися у соцмережах:
Довідкова служба
close slider
Запитайте нас:
Якщо Ви хочете, щоб ми зв`язалися із Вами за телефоном або месенджером - вкажіть це, будь ласка, у повідомленні

Що це таке та що можна запитати тут?