ДОМБ та Ольга Рєпіна продовжують знайомити Вас із новою книгою «НЕ-МЕТОДИЧКА АБО ДЕЩО ОСОБЛИВЕ ПРО ЧИТАННЯ».
ПАРАГРАФ 8.
МОЗОК, ЧИТАННЯ ТА КОМП.
Чому в наш час люди більше люблять телевізор і Ютуб, а не книгу?
Це можна пояснити.
Мозок людини – найледачиший орган, незважаючи на те, що він найрозумніший. Зараз всі вибирають Ютуб, картинки в Інстаграм, частіше, ніж лонгрід на Телеграм або книгу.
Все тому, що зорові образи готові для засвоєння, їх легше і простіше спожити мозку. Це як спортсмен і вболівальник обидва люблять спорт, але один грає на майданчику, а інший влаштувався на дивані, поглинає вуглеводи і дивиться матч.
Мозок ніби будує образи із слів. У цьому і полягає його робота при читанні. Але мозок потрібно спонукати це робити, тому що у сучасної людини, якій не потрібно виживати, як його предку, мозок зледачів і вимагає комфорту, він розпещений щоденними візуальними образами, які за людину і його мозок вигадали інші люди – рекламники, працівники телебачення, ютубери та інстаграмники. Мозок розтренований, щоденно споживаючи образи, які закарбувалися в нашому сприйнятті через нескінченний марафон безглуздих рекламних роликів і заголовків сміттєвого контенту.
Читання розвиває ваш мозок, тому що змушує його посилено працювати. Читання – це як розмова з найближчою людиною або самим собою, як роздуми над чужими ідеями, як продукування власних думок або спостереження за чимось незбагненно цікавим і, все це разом.
Читання дає вам додаткові можливості для вивчення нових місць, часів, ідей, концепцій емоцій, тому що ваш мозок під час читання не може розрізнити те, що відбувається в реальності і на сторінці книги. Звучить фантастично, але наш мозок і психіка, як його породження, часто спотворюють і відображають псевдореальності людського сприйняття. Ми до цього настільки звикли, що не помічаємо, поки не створюються спеціальні умови для перевірки.
Утворення нових нейронних зв’язків – це те, що відбувається у вашому мозку, коли ви читаєте. Тільки уявіть, як ваш мозок розшифровує, інтерпретує і усвідомлює за допомогою пізнавальних процесів букви, складені в слова, для того, щоб створити на виході складні ідеї, думки і оперувати ними. Це фантастично складний процес, що нагадує синхронну роботу надпотужного комп’ютера.
Різні частини вашого мозку зараз активно працюють для того, щоб спростити процес декодування і усвідомлення тієї абстрактної інформації, яка надходить всередину. Чим більше інформації, і чим більше вона важлива (викликає більше емоцій), тим більше і швидше змінюються, зміцнюються і розвиваються нейронні зв’язки вашого головного мозку. Фактично мозок і якість психіки змінюється під впливом будь-якої інформації, тому що будь-яка робота з інформацією вимагає її запам’ятовування, усвідомлення і ЯКОСТІ через створення нових нейронних зв’язків і оптимізацію старих. Це те, що активно ЗМІНЮЄ ВАШ МОЗОК, розвиває і перебудовує його.
БУДЬ-ЯКИЙ ДОСВІД ЗМІНЮЄ МОЗОК! Ось чому наша психіка, вмістилищем якої і є головний мозок, така пластична. Нейропластичність – умова виживання нашого виду. Багато в чому ми стали домінантним видом на Землі, тому що змогли розвинути найпластичнішу психіку. Мозок людини найадаптивніший, і за рахунок величезної кількості нейронних зв’язків ми, Homo sapiens, реагуємо на новий досвід швидше будь-яких інших живих істот. Це дає можливість дуже швидко вчитися і адаптуватися до нових умов навколишнього світу. І навіть більше… можливість самим змінювати ці умови навколишнього світу.
-
ВИСНОВОК
Коли ви читаєте, то набуваєте нового досвіду, і це розвиває ваш мозок (утворюються нові нейронні зв’язки). Чим більше читаєте, тим більше зв’язків завдяки тому, що наш мозок дуже пластичний.
Тому:
1. досвід змінює наш мозок. Розвиває і робить його більш досконалим.
2. Читання – це досвід, тому для мозку немає значення реальний він чи віртуальний.
3. Книги дають набагато більше досвіду, ніж будь-яка ваша активність, тому що ви не обмежені простором, часом і розумовою діяльністю.
Це цікаво! |
!
Коли з’явилися друкарські машини, читання змінилося назавжди. Удосконалення друкарської техніки, широке поширення нового жанру літератури, роману, поява багатих людей, у яких були час і можливості читати, дали поштовх до розвитку читання.
До цього люди читали інтенсивно: багато разів перечитували одні й ті ж тексти в пошуках нових трактувань і смислів, адже книг було небагато й вони коштували дорого. Після розвитку масового друкарства люди стали читати екстенсивно – кожен раз нову книгу.
Про «лихоманку читання» в Європі писали багато й вважали це дуже небезпечним. Це було схоже на те, що пишуть зараз про захоплення комп’ютерами і гаджетами. Вважалося, що це згубна пристрасть як морально, так і фізично – через нерухомість і неприродні пози при читанні.
Так, визнана спочатку як психічна хвороба, в світі народилася любов до читання.
Далі буде…
Будьте першим, хто прокоментує