Постановою Верховної Ради України від 2 лютого 2021 року №1178-ІХ в Україні встановлено День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни, його відзначатимуть щороку 14 травня.
Допомога євреям в окупованій Україні найчастіше каралася смертю самого рятівника і всієї його сім’ї. Та все ж люди ризикували. І, як символ вдячності, єврейський народ ініціював почесне звання для таких людей – Праведник народів світу.
Це звання держава Ізраїль надає тим представникам інших народів, які в роки Другої світової війни рятували євреїв від Голокосту, тобто нацистської політики знищення. Звання присуджує Національний Меморіал Катастрофи та Героїзму «Яд Вашем» (Єрусалим, Ізраїль).
Спеціальна комісія, до якої входять відомі історики, юристи, представники уцілілих під час Голокосту євреїв на чолі з членом Верховного суду Ізраїлю розглядає і приймає відповідне рішення щодо кожного окремого випадку.
Людина, вшанована званням Праведника народів світу, отримує іменну медаль і почесне свідоцтво Праведника. Імена Праведників карбують на Стіні пошани в Саду Праведників народів світу в меморіалі «Яд Вашем», на горі Пам’яті в Єрусалимі. Також меморіал уповноважений «надавати Праведникам народів світу почесне громадянство держави Ізраїль, а якщо їх немає у живих – пам’ятне громадянство, як визнання їх подвигу».
Серед громадян України це звання станом на 1 січня 2020 року отримали 2 659 людей. За кількістю праведників Україна посідає четверте місце після Польщі, Нідерландів та Франції, при тому що відкритий пошук і вшанування таких людей у нашій країні розпочалися лише наприкінці 1980 років, незадовго до розпаду Радянського Союзу.
В Україні розмова про феномен праведників розпочалася відносно нещодавно, зі здобуттям незалежності, але на жаль, багато зі свідків банально не дожили до цього. Хоча однією з перших звання праведниці отримала українка – Марія Бабич.
Якщо Вам і відомо про людей, які врятували євреїв під час Голокосту долучіться до збору та подання інформації про них!
Спочатку, перегляньте список Праведників народів світу з України. Можливо, серед імен уже є Ваші знайомі. У разі, якщо Ви не знайшли імені у довіднику, то подайте відповідні документи для підтвердження звання Праведника народів світу до меморіалу «Яд Вашем» Перелік документів та покрокові дії розміщені на офіційному сайті меморіалу.
Якщо Ви хочете дізнатися більше інформації про Праведників народів світу,
перегляньте офіційний сайт Меморіалу «Яд Вашем». Також зверніть увагу на проект «Портрети.UA» Національного музею історії України у Другій світовій війні і довідник «Праведники народів світу» Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» (м. Дніпро), який здійснює велику пошукову роботу.
Ви хочете переглянути фільми чи відео про Праведників народів світу України?
Заходьте на фейсбук-сторінку Word of the Righteous.
Також є ряд документальних кінорозвідок про українських праведників на UA: Перший – «Олександра Шульженко. Доля Праведниці» та фільм «Праведники» – історії людей з Дніпропетровської області, які під час окупації рятували євреїв. Останній фільм створений за підтримки інституту Ткума та Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні».
Радимо переглянути фільм «Людина з обличчям», присвячений Праведнику народів світу Якову Сухенку, який у час Голокосту рятував євреїв у м. Рівне. Та художній фільм «У темряві» польської режисерки Агнєшки Голланд, який був номінований на премію «Оскар» – про Праведника народів світу зі Львова Леопольда Соху.
До Дня пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни в читальному залі нашої бібліотеки представлена інформаційно-ілюстративна виставка «Праведники України», а кіноклуб “Краєзнавчі блукання” запрошує 15 травня о 15.00 на коментований переглядом документального фільму «Праведники» до молодіжного простору бібліотеки.
Пізнаємо минуле разом!
При підготовці використано матеріали з сайту:
http://rda-hm.gov.ua/novini/hto-taki-pravedniki-svitu/
Зображення з сайту:
https://www.yadvashem.org/ru/righteous/about-the-program/honoring-the-righteous.html
Будьте першим, хто прокоментує