Press "Enter" to skip to content

      Шановні друзі! 6 листопада ( 25 жовтня 1855-1940 рр.) народився Дмитро Іванович Яворницький – видатний український історик, археолог, етнограф, фольклорист.

      Історію Дніпра неможливо уявити без імені Дмитра Яворницького. Саме ця людина стоїть біля витоків національного історичного музею. Свою життєву місію вчений вбачав у дослідженні та збереженні історії запорізького козацтва. Про людину різнобічних інтересів, ініціативного й невтомного українського історика, археолога, етнографа, фольклориста та письменника. Він не був кабінетним вченим, а працював «у полях». Дмитро Яворницький проводив історичні дослідження та етнографічні експедиції, брав участь у розкопках курганів і козацьких могил. Всюди популяризував історію запорізьких січовиків. Перша історична праця Дмитра Яворницького побачила світ після закінчення ним Харківського університету. Відмовившись від офіційно запропонованої на факультеті теми із загальної історії, він написав твір «Виникнення і будова Запорозького Коша». За свавілля молодого науковця позбавили університетської стипендії. Незважаючи на це, Дмитро Яворницький продовжив їздити по місцях Запорізької Січі, читати публічні лекції про козаків, співпрацювати з історико-філологічним товариством. Така відверта любов до історії та козацтва надихала інших культурних діячів. Саме під впливом Яворницького Ілля Рєпін почав працювати над картиною «Запорожці пишуть листа турецькому султанові», а Микола Лисенко загорівся ідеєю створення опери «Тарас Бульба». Життя у Дніпрі – окрема яскрава сторінка у біографії Яворницького. До міста Дмитро Іванович переїхав у 1905-му і залишився тут назавжди. Майже 30 років він очолював історичний музей, викладав у школах та вишах, керував губернським архівним управлінням і науково-дослідною кафедрою українознавства, написав історію міста. Невтомного вченого знали майже всі мешканці Наддніпрянщини, називаючи його «катеринославським старожилом». Створений Яворницьким історичний музей став винятковим явищем культури. Тут зберігалися унікальні твори народного мистецтва, речі побутового вжитку, архівні матеріали. Дмитро Яворницький першим відкрив петриківський декоративний розпис та дослідив звичай розмальовувати українські хати візерунками. Йому вдалося зібрати близько тисячі різноманітних орнаментів. 

      Відділ мистецтв ДОМБ ім. М. Свєтлова має для вас, любі читачі, багато цікавої літератури про історію петриківського розпису та навчальні посібники з малюнками! Приходьте та цікавьтеся історією та культурою рідного краю!

      Чекаємо на вас за умови наявності “зеленого “сертифікату вакцинації або негативного ПЛР-тесту. Дякуємо за розуміння!

#знамениті_українці
#відділ_мистецтв

Поділитися у соцмережах:
Довідкова служба
close slider
Запитайте нас:
Якщо Ви хочете, щоб ми зв`язалися із Вами за телефоном або месенджером - вкажіть це, будь ласка, у повідомленні

Що це таке та що можна запитати тут?