Press "Enter" to skip to content

             “ Я роблю сонячні квіти тому, що людей люблю.
Творю на радість, на щастя людям.”
(Марія Примаченко)

12 січня ми святкуємо день народження видатної української художниці, найяскравішої представниці живопису у жанрі “наївного мистецтва” Марії Примаченко.

     Народна художниця України, лауреат Державної премії України ім. Т.Г. Шевченка Марія Примаченко своєю творчістю відкрила оригінальну сторінку самобутнього мистецтва світової культури. Її виставки з великим успіхом експонувалися у Франції, Канаді, Польщі, Росії, Німеччині та багатьох інших країнах світу. У 1937 році на всесвітній виставці в Парижі Марія Приймаченко отримала золоту медаль, здивувавши своїми картинами мистецький світ…

Народилася Марія  12 січня 1908 року в селі Болотня на Київщині в сім’ї мистецьки обдарованих людей. Її батько бондарював, займався теслярством і різьбленням по дереву, майстрував дворові огорожі у вигляді давньослов’янських зображень. Бабуся фарбувала і розписувала писанки. Мати, була визнаною майстринею вишивання. Від неї і перейняла художниця вміння створювати той чарівний, характерний для українських майстринь орнамент, в якому, говорячи словами Гоголя “птахи виходять схожими на квіти, а квіти – на птахів”.

Дитинство Марії було затьмарене страшною недугою – поліомієлітом. Це зробило її не по-дитячому серйозною й спостережливою, загострило слух і зір. Усі предмети, що оточували дівчинку, ставали учасниками живої захоплюючої гри, інколи – сумної, частіше – яскравої і святкової. Прихід до мистецтва був зумовлений одвічним селянським потягом до роботи. Через недугу, не маючи можливості працювати в полі, рано змушена усамітнюватися, майбутня майстриня, прагнучи приносити радість людям, свою енергію і працелюбність почала вкладати в мистецтво. Крізь усе її життя проходить невсипуща жага творення, неминуча для таланту потреба поділитися своїми відкриттями з людьми.

“Починалося все це так, – згадувала художниця. – Якось біля хати, над річкою на заквітчаному лузі пасла я гусей. На піску малювала всякі квіти, побачені мною. А потім помітила синюватий глей. Набрала його в пелену і розмалювала нашу хату…”

Ця талановита і сильна жінка усе своє життя прожила за правилом “ Трьох “Н”: Немає Нічого Неможливого. Не дивлячись на страшну недугу, вона створила власну родину, виховала сина Федора, який теж став відомим художником і прославила на весь світ рідну Україну!

     Відділ мистецтв ДОМБ ім. М.Свєтлова пропонує до перегляду  видання від Українського інституту книги про життя і творчість видатної української художниці Марії Примаченко: Марія Рубан “Марія Примаченко” та Світлана Тараторіна, Наталя Левицька “Оця Марія звірів малювала” .

Відділ мистецтв ДОМБ завжди чекає на вас!

 

Поділитися у соцмережах:
Довідкова служба
close slider
Запитайте нас:
Якщо Ви хочете, щоб ми зв`язалися із Вами за телефоном або месенджером - вкажіть це, будь ласка, у повідомленні

Що це таке та що можна запитати тут?