Гарного зимового дня, друзі!
Вивчаємо традиції рідної землі!
13 січня – Щедрий вечір та свято Маланки!
Напередодні Старого Нового року (за старим стилем 13 січня) в Україні відзначали Щедрий вечір. За християнським календарем – це день преподобної Меланії. В народній традиції обидва свята об’єднались, і тепер маємо Щедрий Вечір, або свято Маланки. Внаслідок розбіжності, яка існує між Григоріанським (світським) та Юліанським (церковним православним) календарем, українці святкують Новий рік двічі в році: офіційне святкування Нового року припадає на 1 січня, а 14 січня, яке залишилося в народній традиції важливою складовою прадавнього календарного обрядового циклу українців, сьогодні носить назву Старого Нового року.
У надвечір’я Нового року (тепер – 13 січня) у церквах відбуваються урочисті Богослужіння на закінчення Старого року, щоб наприкінці року подякувати Богові за вже отримані ласки і попросити нових на наступний рік. Як і на Свят-вечір, цього дня готують святкову вечерю, яку в народі величають Щедрою, тому що страви цього вечора не є пісними: тут на столі й кутя, і ковбаси, й холодець, і шинка…
Наддніпрянська Україна і Гуцульщина святкують Щедрий Вечір як значне свято різдвяного циклу з добре розвиненою обрядовістю. Галицьке Поділля не святкує, бо Щедрий Вечір у галичан – напередодні Водохреща, тоді як на Наддніпрянщині це – «Голодна кутя», Богоявлене надвечір’я.
А тих, хто ще не встиг вивчити щедрівки, запрошуємо до відділу мистецтв ДОМБ ім. М. Свєтлова! Тут чекає на вас чудова яскрава книга — збірка колядок та щедрівок з нотами і текстами, розповідями з історії свят та сценаріями вертепів “Дива пухнастої зими” авторів М. Чембержі, О.Ваврик видавництва Тернопіль Навчальна книга — Богдан.
Завітайте до бібліотеки та святкуйте разом з нами!
Небо ясні зорі вкрили,
Нашу землю освітили.
Щедрий вечір, добрий вечір,
Добрим людям на здоров’я!
#відділ_мистецтв
#колядки_щедрівки