Press "Enter" to skip to content

     Юрій Іллєнко. Мріяв і жив: до 85-річчя з дня народження славетного українського кінорежисера, кінооператора і письменника.

     Шановні друзі! 18 липня відомому кінорежисеру Юрію Іллєнку (1936-2010) виповнилося би 85 років. Відділ мистецтв ДОМБ ім. М. Свєтлова радий презентувати вам книгу його афоризмів та сентенцій “Криниця для спраглих” видавництва Місто НВ. Гадаємо, вам буде дуже цікаво познайомитися з політичними переконаннями, поглядами на життя, на ситуацію в українському мистецтві  Юрія Іллєнка.

     Народився Юрій Герасимович Іллєнко 1936 року в Черкасах. Батькові вдалося із родиною переїхати в Москву, де Юрій закінчив школу, а згодом — операторський факультет найпрестижнішого на той час ВДІКу. Дипломна робота Іллєнка «Прощавайте, голуби» отримала найвищі нагороди на міжнародних кінофестивалях у Празі й Локарно. До Києва Іллєнко переїхав на запрошення стати оператором фільму «Тіні забутих предків», що знімали на студії Довженка.

Під час роботи над фільмом Іллєнко  із режисером Сергієм Параджановим створили кіношедевр, який став лауреатом понад сотні міжнародних кінофестивалів. У 1991 році режисера Сергія Параджанова (посмертно), художника Георгія Якутовича, оператора Юрія Іллєнка, актрису Ларису Кадочникову нагородили Шевченківською премією за ігровий фільм «Тіні забутих предків».

Після «Тіней» він вирішив став кінорежисером і кінодраматургом. Дебютував фільмом «Криниця для спраглих» за сценарієм Івана Драча. Стрічку про винищення українського села заборонили на довгих 22 роки. Кожен наступний фільм Іллєнка зазнавав нищівних ударів цензури. За сорок вісім років роботи в кіно рівно половину він був безробітний як кінематографіст. «Вечір напередодні Івана Купала» пролежав на полиці 18 років, хоча цю картину запрошувала дирекція Венеціанського кінофестивалю. Найвідоміший його фільм «Білий птах із чорною ознакою» побачили в Токіо, Монреалі, Нью–Йорку, Парижі, Тегерані. І лише до масового українського глядача він дійшов у 1990–х. Фільм «Лебедине озеро. Зона» теж спіткала схожа доля. Його запросили на Каннський фестиваль, де він отримав два призи: ФІПРЕССІ від міжнародної федерації кінопреси та «Ескор» від незалежної молодої кінокритики. В Україні у прокат фільм «Лебедине озеро. Зона» так і не вийшов.

Фільм «Мріяти і жити» за сценарієм Івана Миколайчука та Юрія Іллєнка знімали з виробництва 42 рази. Юрій Герасимович був і видатним письменником. Мемуари у трьох томах “Доповідна апостолові Петру”, що вийшли у Тернопільському видавництві “Богдан” — це глибокий, гострий, відвертий, сміливий, публіцистичний твір, який не має аналогів в українській літературі.

Юрій Іллєнко написав також 20 сценаріїв і лібрето балетів, за якими створено 12 фільмів і 2 балети. У Києві (1968) і Відні (1992) пройшли виставки його  живописних робіт.

     Чекаємо на вас у відділі мистецтв нашої бібліотеки!

#знамениті_українці
#українське_кіно

Поділитися у соцмережах:

Будьте першим, хто прокоментує

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Довідкова служба
close slider
Запитайте нас:
Якщо Ви хочете, щоб ми зв`язалися із Вами за телефоном або месенджером - вкажіть це, будь ласка, у повідомленні

Що це таке та що можна запитати тут?