Press "Enter" to skip to content

Гарного літнього дня та мирного неба, дорогі українці!

     Відділ мистецтв ДОБМ ім. М. Свєтлова радий повідомити, що 22 червня усі шанувальники декоративно-ужиткового мистецтва святкують день народження видатної майстрині гобелену, нашої землячки Марії Тимофіївни Литовченко! Вивчаємо та шануємо українське мистецтво, зберігаємо пам’ять про видатних митців задля майбутніх поколінь українців!

     Марія Тимофіївна Литовченко (1927 –  2014)  народилася в селі Гупалівка на Дніпропетровщині 22 червня 1927 року в робітничій родині. Після Другої світової війни пройшла навчання в Дніпропетровському художньому училищі, а згодом вступила до Львівського державного інституту ужиткового і декоративного мистецтва (нині Львівська національна академія мистецтв). Львівська школа дала дівчині глибоке осмислення надбань вітчизняного і світового мистецтва. Здобуваючи освіту на відділі художнього текстилю, вона отримала, окрім фахових знань, глибоке розуміння основ народного мистецтва, зокрема килимарства. Створюючи орнаментальні мотиви, народні майстри західних земель України незмінно надихались її чудовою природою. Гірський ландшафт підказував західноукраїнським майстрам геометричні композиції орнаментів. Марія зацікавлено досліджувала, як зображені художниками природні форми карпатських гір, скель, лісів у процесі ручного ткання гобелену проходили складний процес перетворення реальних форм на геометричну абстракцію. Серед краси карпатських краєвидів і книг з мистецтва дівчина зустріла свого майбутнього чоловіка, українського художника декоративного та монументального мистецтва Івана Литовченка, який став їй не тільки коханим і батьком її дітей, але й вірним другом і співавтором багатьох високохудожніх гобеленів.

ГОБЕЛЕ́Н (франц. gobelin, від прізвища Gobelins) – витканий ручним способом килим-картина; складний, поліфункціональний твір художнього ткацтва. Слово «Гобелен» походить від назви французької королівської мануфактури, заснованої 1662 року у Парижі на базі килимової майстерні та фарбарні родини Ґобеленів.

У 1962 році Марія Тимофіївна вступила до Спілки художників України, згодом була нагороджена дипломом Академії мистецтв СРСР, а за гобелен «Витоки слов’янської писемності», що прикрашає фойє Національної бібліотеки імені Володимира Вернадського, одержала звання Лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка. Знаменитий «тандем» художників текстилю проіснував майже сорок років, його пов’язують із формуванням української школи гобелена у другій половині ХХ століття.

Поділитися у соцмережах:

Будьте першим, хто прокоментує

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Довідкова служба
close slider
Запитайте нас:
Якщо Ви хочете, щоб ми зв`язалися із Вами за телефоном або месенджером - вкажіть це, будь ласка, у повідомленні

Що це таке та що можна запитати тут?