Press "Enter" to skip to content

До дня народження Марії Примаченко

“Я роблю сонячні квіти тому, що людей люблю.
Творю на радість, на щастя людям.”

(Марія Примаченко)

 12 січня ми святкуємо день народження видатної української художниці, найяскравішої представниці живопису у жанрі “наївного мистецтва” Марії Примаченко (1909-1997).

Відділ мистецтв ДОМБ ім. М.Свєтлова пропонує до перегляду видання від #український_інститут_книги про життя і творчість видатної української художниці Марії Примаченко: Марія Рубан “Марія Примаченко” та Світлана Тараторіна, Наталя Левицька “Оця Марія звірів малювала”.

 Народна художниця України, лауреат Державної премії України ім. Т.Г. Шевченка Марія Примаченко своєю творчістю відкрила оригінальну сторінку самобутнього мистецтва світової культури. Її виставки з великим успіхом експонувалися у Франції, Канаді, Польщі, Росії, Німеччині та багатьох інших країнах світу. Навіть після смерті видатна українська художниця наразі допомагає Батьківщині перемогти у страшній війні! Вцілілу картину зі знищеного російськими загарбниками музею української художниці Марії Примаченко «Квітки виросли коло четвертого енергоблоку» продали за 500 тисяч доларів. Родина художниці підтримала благодійний аукціон і відмовилася від роялті з продажу картини на користь ЗСУ.

 Народилася Марія 12 січня 1908 року в селі Болотня на Київщині в сім’ї мистецьки обдарованих людей. Її батько бондарював, займався теслярством і різьбленням по дереву, майстрував дворові огорожі у вигляді давньослов’янських зображень. Бабуся фарбувала і розписувала писанки. Мати, була визнаною майстринею вишивання. Від неї і перейняла художниця вміння створювати той чарівний, характерний для українських майстринь орнамент, в якому, говорячи словами Гоголя “птахи виходять схожими на квіти, а квіти – на птахів”.

 Дитинство Марії було затьмарене страшною недугою – поліомієлітом. Це зробило її не по-дитячому серйозною й спостережливою, загострило слух і зір. Усі предмети, що оточували дівчинку, ставали учасниками живої захоплюючої гри, інколи – сумної, частіше – яскравої і святкової. Прихід до мистецтва був зумовлений одвічним селянським потягом до роботи. Через недугу, не маючи можливості працювати в полі, рано змушена усамітнюватися, майбутня майстриня, прагнучи приносити радість людям, свою енергію і працелюбність почала вкладати в мистецтво. Крізь усе її життя проходить невсипуща жага творення, неминуча для таланту потреба поділитися своїми відкриттями з людьми.

“Починалося все це так, – згадувала художниця. – Якось біля хати, над річкою на заквітчаному лузі пасла я гусей. На піску малювала всякі квіти, побачені мною. А потім помітила синюватий глей. Набрала його в пелену і розмалювала нашу хату…”

 Ця талановита і сильна жінка усе своє життя прожила за правилом “ Трьох “Н”: Немає Нічого Неможливого. Не дивлячись на страшну недугу, вона створила власну родину, виховала сина Федора, який теж став відомим художником і прославила на весь світ рідну Україну!

 Відділ мистецтв ДОМБ ім. М. Свєтлова завжди чекає на вас!

Поділитися у соцмережах:

Будьте першим, хто прокоментує

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Довідкова служба
close slider
Запитайте нас:
Якщо Ви хочете, щоб ми зв`язалися із Вами за телефоном або месенджером - вкажіть це, будь ласка, у повідомленні

Що це таке та що можна запитати тут?