Press "Enter" to skip to content

Шановні співвітчизники!

        3 листопада — трагічний день в історії України. Цього дня у 1937 році  було розстріляно понад 100 діячів української культури та мистецтва. Згадаймо й пом’янімо невинно убієнних українців в урочищі Сандармох. Відділ мистецтв ДОБМ ім. М. Свєтлова має у своєму фонді багато цікавих видань про українських художників, драматургів, режисерів –  представників “Розстріляного відродження”. Всіх небайдужих до історії української культури чекаємо у себе!

    “Розстріляне відродження” –  це частина української історії 1920-30-х років. Саме в цей час були створені геніальні твори в різних жанрах мистецтва – літературі, музиці, живопису, не всі з яких до цих пір відомі та вивчені. Саме слово “відродження” вказує на небувалий підйом серед українського творчого покоління того часу, коли після падіння Російської імперії, художники отримали можливість вільно творити і висловлювати свої погляди через власні твори, чого не могли робити при царській владі. Точніше сказати, в імперські часи всі подібні твори перебували під забороною, а вільнодумство переслідувалося.

      Як видно з поняття “розстріляне”, після деякого відносного періоду свободи в творчому середовищі, більшовицько-сталінський режим силою своєї репресивної машини знищив або зламав талановитих художників, більшість яких, власне, були розстріляні. Всі видатні діячі “розстріляного відродження”відчули на собі дії радянської репресивної машини. Вони були або знищені, або зламані. Завдяки розсекреченню документів того часу, у нинішнього покоління з’явився доступ до біографій і слідчих справ українських митців, які були раніше невідомими. Біографічні довідки багатьох з них закінчуються словом “розстріляний”, а ті, кому вдалося вижити або повернутися з суворого заслання, вже ніколи не змогли вільно творити, хоча були й ті, хто став зразковим громадянином. Прийнято вважати, що репресії тривали з 1933 по 1937 рік. Кульмінацією тих трагічних подій став розстріл всесвітньо відомого актора і режисера, народного артиста УРСР Леся Курбаса, а разом з ним ще 100 осіб. Це трапилося 3 листопада 1937 року. З повним списком розстріляних українських діячів культури і мистецтва та їх біографіями можна ознайомитись за посиланням:

https://www.facebook.com/Esugroup/posts/pfbid0ABmcx5wLiMe4g5r4igAEZeYJjK71Nurfo3fdu7y4hXLP46PPaXg2SvhD4oEtx9opl

на сторінці Інституту енциклопедичних досліджень НАН України у фейсбуці.

Вічна пам’ять.

Поділитися у соцмережах:

Будьте першим, хто прокоментує

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Довідкова служба
close slider
Запитайте нас:
Якщо Ви хочете, щоб ми зв`язалися із Вами за телефоном або месенджером - вкажіть це, будь ласка, у повідомленні

Що це таке та що можна запитати тут?