День народження А. Куїнджі
Дорогі шанувальники живопису та образотворчого мистецтва! Відділ мистецтв ДОБМ ім. М. Свєтлова радий повідомити, що 27 січня народився один з найяскравіших українських художників Архип Іванович Куїнджі ( 1841-1910). Запрошуємо вас до бібліотеки! У нашому відділі ви зможете дізнатися цікаві деталі з життя і творчості живописця та переглянути світлини його картин!
Автор всесвітньо відомої картини «Місячна ніч на Дніпрі» пройшов тернистий творчий шлях від художника-самоучки до художника-вчителя. Життя і діяльність видатного уродженця Маріуполя продовжують досліджувати сучасні мистецтвознавці, адже ім’я та творчість Архипа Куїнджі сповнені загадок. Колористичні прийоми Куїнджі виявилися відкриттям для сучасників. Незвичайна та ефектна передача сонячного і місячного світла, активні колірні контрасти, композиційна декоративність полотен Куїнджі ламали старі мальовничі принципи. Потяг до живопису у нього з’явився в той час, як він тільки почав ходити, тобто із самісінького дитинства. Він малював, де тільки міг – на клаптиках паперу, стінах, парканах. Освіта Архипа обмежилася кількома класами міської початкової школи. Архип Іванович був самоуком. До спогадів про рідний Маріуполь Куїнджі звертається протягом усього життя. У 1870 році він напише «Вид річки Кальчик в Катеринославській губернії». Ще через п’ять років – «Чумацький тракт в Маріуполі», «Степ» і «Степ навесні». Також саме в Маріуполі, він задумав картину «Ніч». Через рік цей початковий задум був здійснений і з’явилася «Українська ніч», яка демонструвалася на Всесвітній виставці в Парижі.
Музей імені Куїнджі відкрили в Маріуполі в 2010 році в садибі Геоцинтова – будівлі 1902 року, зведеній у стилі модерн. Експозиція музею Архипа Куїнджі містила близько 2000 експонатів, серед яких твори живопису, декоративно-прикладного мистецтва, а також графіка та скульптура. У половині виставкових залів експонували предмети, пов’язані з життям та творчістю Архипа Куїнджі. Серед них світлини, документи, особисті речі художника, зокрема 200-річна купіль, в якій хрестили митця.Терористична армія рф авіаударом знищила Художній музей імені Архипа Куїнджі. 27 квітня в пресі з’явилися публікації про те, що з Маріупольського художнього музею росіяни вивезли оригінали робіт українського художника Архипа Куїнджі «Червоний захід», «Осінь. Крим» та «Ельбрус». Віримо, що після Перемоги й відновлення Маріуполя основу експозиції музею вдасться повернути з Донецька, який уже буде звільненим. Вистоїмо і переможемо!
Будьте першим, хто прокоментує