Історія багатійки Алчевської та її українського Донбасу в Російській імперії
Родина Алчевських: у центрі – Олексій Алчевський (1835–1901), Христина Данилівна Алчевська (1841–1920); зліва-направо – Іван (сидить), Ганна, Григорій, Дмитро, Микола; на колінах – наймолодша донька Христина. Фото 1880-х років
Чи знаєте ви, що місто Алчевськ так назвали на честь видатного фінансового генія? Саме завдяки будівництву Катерининської залізниці та Донецько-Юріївського металургійного товариства і з’явилось робітниче селище. Проте, не лише український промисловець, банкір, громадський діяч та меценат Олексій Алчевський (1835-1901) увійшов в історію України, але й уся його родина.
16 квітня виповнюється 181 рік від дня народження української педагогині, освітянки, письменниці та громадської діячки Христини Данилівни Алчевської (1841-1920).
Христина Алчевська була справжньою революціонеркою свого часу. Незважаючи на антиукраїнську політику в Російській імперії, вона навчала жінок східних регіонів письму, літературі та історії України. Зберігаючи активну громадську позицію, усвідомлювала важливість української мови навіть у ті часи.
У 1862 році Христина Данилівна заснувала в Харкові першу безкоштовну недільну жіночу школу, якої не було до цього часу в Російській імперії. У цьому закладі працювало понад 100 вчителів-ентузіастів, яким сподобалась ідея Христини надати освіту звичайним жінкам – кухаркам, прибиральницям…
Популяризувала українську мову та творчість Тараса Шевченка. У 1899 р. встановила перше погруддя Кобзаря (скульптор Володимир Беклемішев) на території власної садиби.
Очолила авторський колектив з укладання 3-томного бібліографічного покажчика літератури «Что читать народу?», який витримав 17 перевидань. Покажчик був відзначений нагородою на Паризькій виставці в 1889 р. Також видала 3-томний посібник «Книга взрослых», який витримав 40 перевидань.
Христина Алчевська виховала понад 17 тисяч жінок східної України, її методичні роботи стали підказками для педагогів усієї тодішньої Російської імперії, а про професіоналізм «багатійки, що навчила схід України писати» розповідали навіть в Європі.