Press "Enter" to skip to content

Сьогодні ДОМБ та Ольга Рєпіна закінчують знайомити Вас із новою книгою
«НЕ-МЕТОДИЧКА АБО ДЕЩО ОСОБЛИВЕ ПРО ЧИТАННЯ».

ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ЧИТАННЯ, ОСВІТУ І БІБЛІОТЕКИ

  • Взимку 2019 марка «Шанель» показала своє дефіле на подіумі, збудувавши бібліотечний антураж в знаменитому палаці Гранд Пале, який відомий як великий культурний і виставковий центр, побудований трьома архітекторами Анрі Дегланом, Альбером Луве і Альбером Тома.
  • В останній тиждень моди в Пекіні (зима 2020) деякі покази пройшли в книжковому магазині. Правда, покази йшли он-лайн, і глядачі тільки спостерігали з екранів, як проходить дефіле, але антураж книгарні – це нова хвиля в модній індустрії.
  • В одній американській в’язниці нещодавно введена процедура звільнення через книги. За кожну прочитану книгу зі списку національної класичної літератури, науки або філософії термін ув’язнення зменшується на 4 дні. За рік можна скостити максимум 48 днів, прочитавши 12 книг. Після прочитання ув’язнений пише твір, щоб довести, що він дійсно прочитав книгу. Проблема в тому, що серед ув’язнених багато слабко освічених людей, які погано читають, не кажучи вже про письмо.
  • Бібліотека, на думку норвезьких психологів, це джерело відпочинку, зона терапії. Фахівці пояснюють це тим фактом, що наше життя насичене стресом, шумом, кольором та іншими відволікаючими, агресивними і тими, що ранять, людину речами. Тому бібліотека в сучасному світі – це місце, де можна поповнити запаси енергії, врівноваженості і життєвих сил, це матеріальний і психологічний захист як для тіла, так і для душі сучасної людини.
  • Супер-успішні люди багато читають. Уоррен Баффет, наприклад, читає по 500 сторінок в день, а Білл Гейтс прочитує по 50 книг на рік.
  • З самого початку розвитку людської цивілізації шкільна програма була заснована на вмінні читати, писати, знати математику і логіку. Вона давала можливість розвинути академічні навички та інтелектуальні здібності. Зараз все змінюється. Чому? Бо висока грамотність породжує форму незалежного інтелекту, яку вважають небезпечною.
  • Мозку «страшно» багато читати. З наукової точки зору це явище називається паралічем аналізу. На підсвідомому рівні людина відчуває страх перед читанням, який мозок пов’язує з обробкою великого обсягу інформації. Якщо ви хочете почати читати – зафіксуйте для себе певну кількість сторінок в день. Нехай це буде 10 сторінок, але читати ви їх повинні щодня.
  • У бібліотеці Праги виконали інсталяцію у вигляді вежі, зробленої з книг. Якщо відвідувач загляне всередину вежі, то побачить нескінченний стовп книг, оскільки в інсталяцію вбудовані круглі дзеркала, які і створюють такий ефект. Меседж інсталяції – книги як нескінченна кількість знань.
  • Результати проведеного в 1950 році дослідження показали, що в середньому європеєць витрачав на читання 5 годин на тиждень. Зараз – витрачають трохи більше 2 годин в тиждень. Інтерес до читання неухильно падає.
  • Дослідження вчених-нейропсихологів підтвердили, якщо людина проводить в телефоні 2-3 години в день, то різко зростають депресивні думки, соціальна настороженість, агресія. Люди втрачають здатність аналізувати, стають нетерпимими до своїх невдач, це підриває їх здатність до адаптації і цілепокладання. Висновок – коли телефон, а не книга поруч, ти стаєш дурним.
  • Французькі психологи провели дослідження дорослих щодо їх спогадів про дитинство. Виявилося, що дорослі позитивно оцінюють зі свого дитинства такі моменти: спільні багаття з батьками, прогулянки, подорожі і… увага! читання книг! Тому психологи рекомендують батькам гуляти з дітьми, подорожувати і читати. Фахівці в області вікової психології стверджують, що ваші діти будуть пам’ятати своє дитинство і згадувати батьків добрим словом, якщо в їхньому досвіді були, до речі, звичайні вечори, коли ви, сидячи поруч з ними, читали книгу і обговорювали її. Діти ніколи такого не забувають.
  • Якщо виходити з того, що одна книга обсягом в 10 друкованих аркушів містить 432000 знаків, то мозок людини може зберігати інформацію, рівну за обсягом від 23 тис. до 300 трил. книг.
  • В Іраку на книжковому ринку книги залишаються на вулиці вночі. Іракці кажуть: читач не краде, а злодій не читає.
  • У 17 столітті існувала так звана «читацька лихоманка», її вважали епідемією, яка стрімко поширювалася серед молодих людей – вони занадто багато часу проводили за читанням книг. Цей «недуг» на повному серйозі вважали небезпечним, називаючи ще «читацьким сказом». По суті з 17 століття відбулася революція в читанні, а причиною стали вдосконалення книгодрукування, широке поширення роману як нового жанру, поява буржуазії з її часовими і фінансовими можливостями. Факт залишається фактом – після цього читання змінилося назавжди.
  • Цифровий світ і гаджети дроблять і крадуть нашу концентрацію, а читання книг стабільно відновлює здатність до тривалого фокусу уваги. В експерименті американських фізіологів чоловік 23 років замінив на місяць читанням книг звичні інструменти кібер-дозвілля. Він 30 днів не читав стрічки соціальних мереж, перестав дивитися Ютуб, кіно і серіали. На заощаджений час він встиг вивчити 1000 нових слів в іспанській мові, написати 3 наукові статті, прочитати 11 книг.

АНКЕТА ЩОДО ЧИТАННЯ (підлітки, батьки)

Інструкція.

Анкета є можливістю перевірити вашу схильність до читання, тому давайте відповіді на питання відверто, без бажання відповідати груповим або іншим стандартам. Ваші чесні і неприкрашені відповіді допоможуть вам знайти правильне рішення щодо поставлених питань. Дякуємо!

 

ПИТАННЯ:

Питання

Відповідь

Так

Ні

1.                 

Чи чули ви коли-небудь про поняття “читання“?

1

0

2.                 

Ви обмірковували коли-небудь зміст цього поняття?

2

0

3.                 

Чи визнаєте ви читання як фактор:

– розвитку особистості

2

0

4.                 

Чи маєте ви улюбленого літературного героя?

2

0

5.                 

Чи приймали ви коли-небудь участь в акціях щодо читання, урочистостях тощо з приводу вшанування письменників України?

1

0

6.                 

Чи добровільно ви читаєте?

2

0

7.                 

Ви знаєте, де:

– бібліотека

1

0

8.                 

Ви знаєте, де:

– найближчий книжковий магазин;

1

0

9.                 

Хтось рекомендує вам, що читати?

1

0

10.             

Чи проявляли ви зацікавленість у прочитанні книг самостійно?

2

0

 

Підрахуйте бали.

Якщо ви отримали від 10 до 15 балів – ви любите читання.

Якщо 7-19 – ви читаєте, але не фанат цього дійства.

Якщо 0-6 – у вас попереду «роман» із читанням.

ВИСНОВОК

  • Читання книг передбачає передачу досвіду і того, що філософ Майкл Поланьї назвав особистісним знанням, формалізаційним компонентом, що лежить в основі наукової та загальнолюдської традиції.
  • Як би сильно ми не любили книги, не любили можливість їх читаючи, проживати сотні життів, чи взяти мудрість, чи знайти цікавих менторів по життю, ми, як фахівці, змушені констатувати, що читання здає позиції відносно телебачення та комп’ютерів.

Чому?

  • Мабуть, позначається обсяг інформації, який за одну одиницю часу людина може отримати з книги у порівнянні із телебаченням або інформаційних технологій, які за допомогою комерції, «масок» та іншого «продукту» захопили увагу людства і зробили людину нездатною сісти на диван і зосередитися на читанні книги.
  • Ми констатуємо, що епоха пішла від книжкової самоосвіти, що стався обвал цінності істинних знань, що інтерес до книги як символу знань змило хвилею невігластва і відсутності концентрації уваги на важливі, а не другорядні речі.
  • Тому і народилася ця НЕ-МЕТОДИЧКА, в якій ми спробували розібратися з тим, що таке читання і його впливу на особистість людини.

Питання «Що робити?»

  • Може здатися загальній глобальній істериці з приводу непотрібності і не важливості книг і читання. І будувати свою систему взаємовідносин з книгою індивідуально, не піддаючись навіюванню з боку неуків.
  • Ми думаємо, що останній крок. А зараз ми хочемо упевнити тих, хто шанує і любить книгу, що ми всі в одному строю захисників, і впевнені в тому, що люди, віддані книгам, як і раніше будуть їх читати і вчити своїх дітей любити читання.
  • У сучасних реаліях дуже важливо не опускатися до рівня неука, що живе в світі ілюзій, знайти свій життєвий шлях і життєву філософію, користуючись книгами великих письменників. Адже кожна прочитана книга дає нам можливість отримати унікальний досвід, який впливає на читача і його особистісні смисли.
  • Пам’ятайте хорошу фразу Джима Рона: «Те, що ви представляєте з себе, визначається тим, що ви читаєте».

У людства є шанс вийти на новий рівень життя. Досить знову зробити модними прості і правильні речі: в тому числі читання.

Кінець 🙂

Над циклом публікацій НЕ- МЕТОДИЧКИ працювали:
Ольга Рєпіна та Ольга Матюхіна – автори;
Ольга Матюхіна – муза, головний редактор;
Інна Кондакова та Юлія Зайцева – експерти;
Валентина Білявська – коректор;
Руслан Таранов – системний інженер, контент-менеджер;
Серпентіна Іванова – випускаючий редактор, коректор, верстальник.

Поділитися у соцмережах:

Будьте першим, хто прокоментує

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Довідкова служба
close slider
Запитайте нас:
Якщо Ви хочете, щоб ми зв`язалися із Вами за телефоном або месенджером - вкажіть це, будь ласка, у повідомленні

Що це таке та що можна запитати тут?